خواص و ضررهای خوراکیهای رسمی

 
خواص و ضررهای خوراکیهای متداول شده در ایران
   پیش نویس
       در این صفحه از خواص و ضرر های خوراکی های متداول شده در ایران می نویسم،  این مجموع از اطلاعات شخصی،  اشخاص پیر و دانا،  و از اینترنت گرد آوری کرده ام.  بمرور پست می کنم و ادامه می دهم.
خواص و ضررهای خوراکیهای رسمی
چند واقعیت در مورد چای
جایگزینی به جای چای بیابید
      دو قرن و نیم،  در ۱۸ و ۱۹ و ۲۰  تاجران انگلیس ۹۰ درصد تجارت جهانی چای را در دست داشتند،  و جهان را آلوده به این ماده کردند،  همانگونه که تجارت تریاک را در اختیار داشتند.  اولین وارد کننده تخم این گیاه به ایران در اوایل دوره قاجار انگلیسی ها بودند،  که با همکاری عناصر دربار قاجار، کشت این گیاه و نوشیدن دم کرده آن را در ایران رواج دادند،  مشروح در تاریخ چای در ایران.
خواص و ضررهای خوراکیهای رسمی
عکس دو استکان چای،  عکس شماره ۷۵۲۲.
      از چند هزار سال قبل در ایران باستان گیاه چای را می شناختند،  و به خوبی می دانستند که این گیاه ارزش غذایی ندارد،  بلکه مصرف غیر دارویی آن مضر است.  ابوعلی سینا (نابغه طب ایرانی) در طب سنتی از چای به عنوان ماده پست غذایی نام می برد،  و از آن فقط برای مصارف درمانی در شرایط خاص استفاده می کرده است.
 1-  بوته چای جزو معدود گیاهانی است،  که به دلیل وجود سموم فراوان در بافت آن،  هیچ آفت جدی به جز انسان در طبیعت ندارد.  مزارع این گیاه نیاز به سمپاشی ندارند،  و هیچ چرنده، پرنده، حشره و … به آن نزدیک نمی شود.  اگر در بین علوفه چارپایان (هر نوع که باشند) حتی کمی برگ چای باشد،  حیوان به محض جویدن آنها را از دهانش بیرون می ریزد!
 2-  در بعضی از مناطق کشاورزی،  برای آن که احشام و سایر حیوانات به مزارع و کشتزار های مختلف نزدیک نشده و زراعت را خراب نکنند،  اطراف آنها را بوته چای می کارند.  حیوانات با مشاهده بوته چای به مزرعه نزدیک نمی شوند!
 3-  موادی که در اصطلاح علم شیمی ساختار مولکولی حلقوی دارند (مواد آروماتیک) سرطان زا هستند. «پلی فنول» یکی از مواد آروماتیک است،  که چای هم این ماده را دارد.  فنول چیست؟  فنول یک ماده دارای ترکیبات حلقوی است،  که بر روی پوست، کبد و سیستم گوارش اثرات نامطلوبی می گذارد.  جالب اینجاست که قریب به اتفاق مواد معطر شیمیایی،  که در کارخانجات به چای اضافه می کنند،  هم جزء مواد آروماتیک و سرطان زا هستند.
 4-  مصرف چای خصوصاً پس از غذا که سال هاست عادت بسیاری از ایرانیان شده است،  جلوی جذب آهن معدنی موجود در غذاها توسط بدن را می گیرد،  که در نتیجه منجر به بروز بیماری کم خونی مزمن در مصرف کنندگان می شود.  چای دارای ترکیباتی به ‌نام تانن است،  که مزه‌ تلخ چای را ایجاد می کند.  تانن‌ها با آهن،  ایجاد رسوب می‌ نمایند،  و این رسوب به دلیل درشتی ملکول و سنگینی،  غیر قابل جذب توسط بدن است.  لذا در صورتی که غذای مصرفی دارای آهن بوده و بلافاصله بعد از آن چای مصرف شود،  از جذب آهن آن جلوگیری می کند.  فراموش نکنید که عارضه کم خونی خود باعث ده ها بیماری دیگر در بدن می شود.
 5-  همان گونه که گفته شد چای دارای ماده ای است به نام تانن،  این ماده بسیار مدر است و به همین خاطر مایعات بدن را دفع کرده،  و پلاسما غلیط می شود.  آنزیم ها در پلاسمای غلیظ نمی تواننند فعالیت کنند،  و به همین خاطر مواد زاید در بدن انبار شده،  و موجب بیماری های گوناگون می شود.  ضمناً تانن موجب فعالیت بیش از حد سلول های اپیتلیال کلیه شده،  و کلیه را به مرور از کار می اندازد.
 6-  گیاه چای دارای ماده ای است به نام اگزالیک اسید،  که مسموم کننده بوده و اختلالات متابولیسمی ایجاد می کند.  این ماده در کلیه رسوب کرده و سنگ های کلیوی اگزالیک را موجب می شود.
 7-  مصرف زیاد چای دندان ها را لک دار و سیاه می کند.
 8-  چای ترشح اسید معده را تحریک می کند،  و همچنین به دلیل ماهیت اسیدی خود،  در بروز زخم معده مؤثر است.
 9-  در هر فنجان چای بین ۶۰ تا ۷۵ میلی گرم «کافئین» وجود دارد،  که LDL خون را افزایش می دهد،  و عاملی می شود برای انفارکتوس های قلبی و مغزی،  ولی البته آرام بخش است،  و در دراز مدت اعتیاد ایجاد می کند.
 10-  به دلیل وجود مقدار زیادی از ماده کافئین در چای،  براى عده اى باعث تحریک اعصاب و یا تپش قلب می شود.  همچنین نوشیدن چاى پر رنگ براى خانم ها احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش مى دهد.
 11-  ماده آرام بخش دیگری در چای وجود دارد به نام «تئین» که محرک سیستم اعصاب سمپاتیک است،  و موجب افزایش ترشح آدرنالین می شود.  تئین موجب کاهش مقدار منیزیم داخل سلول ها می شود.  منیزیم ماده ای است که در سلول قرار دارد،  تا با انواع سرطان ها مبارزه کند،  و با نوشیدن چای این ماده مفید از بدن خارج می شود.
 12-  به نظر شما چرا اغلب افراد چای خور جدی،  هنگامی که تصمیم به ترک چای می گیرند،  با علایمی مشابه با علایم معتادان مواد مخدر در هنگام ترک مواد مذکور (همچون سردرد، بی خوابی، بی حوصلگی، آشفتگی روحی و …) مواجه می شوند؟!  آیا این موضوع که ادعا شده است سال هاست تولید کنندگان چای در کشور های خارجی برای حفظ مشتریان خود به چای مواد افزودنی مضر و اعتیاد آوری اضافه می کنند قابل اعتنا نیست؟
 13-  چند نفر معتاد به مواد مخدر را می شناسید که سیگاری نباشند؟  و چند نفر سیگاری را می شناسید که چای خور های قهاری نباشند؟!  چای به دلیل مواد افیونی طبیعی که در خود داشته و مواد شیمیایی که در فرآیند تولید توسط بسیاری از تولید کنندگان به آن اضافه می شود،  مقدمه ای برای آمادگی بدن جهت پذیرش انواع اعتیادها به مواد مضر دیگر است.
 14-  اگر دقت کنید قریب به اتفاق مواد سمی در طبیعت دارای طعم تلخ می باشند،  شاید طبیعت با این روش خواسته است به موجودات هشدار دهد،  که چه موادی خوراکی نیستند و باید از آنها پرهیز کنند.  چای یکی از تلخ ترین گیاهان موجود در طبیعت است،  که البته با روش های مختلف سعی در کاهش این تلخی و صد البته عادت دادن ذایقه مردم به آن دارند.
 15-  همه این ها که گفته شد برای چای سبز که خشک شده سریع برگ سبز چای می باشد صادق است.  چای سیاه که دم کرده مضرتری از چای سبز است،  با انبار کردن برگ سبز چای در مکان های گرم، پوسیده شدن و تخمیر این برگ ها،  تغییر رنگ آنها به قهوه ای و سیاه،  مشابه عملی که باغبانان در وسط باغ با بر روی هم تلنبار کردن برگهای درختان انجام می دهند،  تا پوسیده شده و تبدیل به کود گردند،  پس خشک کردن این برگهای پوسیده چای بدست می آید.
 16-  بدتر از چای سبز و چای سیاه،  چای های جدید طعم داری هستند،  که دارای اسانس های شیمیایی مختلف بوده و تمامی مضرات دو نوع چای قبلی را دارند،  بعلاوه مضرات مواد شیمیایی عطری و طعم دهنده های مصنوعی.
 17-  یکی از موارد مرسوم در جامعه ما (خصوصا در مراسم، جشن ها، سمینارها و …) مصرف بسیاری از نوشیدنی ها در لیوان های یک بار مصرف پلاستیکی است.  این ظروف به خصوص در مجاورت با نوشیدنی های داغ به سرعت مواد فوق العاده سمی و خطرناک نفتی را آزاد می کنند.  برای امتحان می توانید در یکی از این لیوان ها چای داغ بریزید،  و چند دقیقه ای کنار بگذارید تا سرد شود،  خواهید دید که پرده ای از مواد نفتی روی آن می بندد.
 18-  در انواع چای های بسته ای (معروف به Teafix یا Lipton ضایعات ته مانده های چای که قابل ارایه به شکل عادی نیستند،  در بسته های کاغذی که برای جلوگیری از وارفتن آنها در آب جوش،  پروسه های شیمیایی مختلفی روی آنها انجام شده،  و آغشته به انواع مواد مضر هستند،  قرار می گیرند.  پاره ای از مواد شیمیایی موجود در کاغذ مذکور در آب جوش حل شده،  و وارد بدن مصرف کننده می شوند.
در باره چای چه باید کرد
    ممکن است علیرغم خواندن موارد فوق،  به دلیل تبلیغات زیادی که در قالب مقالات و اخبار مختلف شبه علمی به خورد جامعه داده می شود، هنوز باور نکرده باشید که مصرف این نوشیدنی همه جا تا این حد مضر است.  بسیاری می پرسند که اگر واقعاً چای مضر است،  پس چرا این قدر در رسانه ها از آن تعریف شده،  و در همه جا مصرف می شود؟  پاسخ آن است،  که چای فواید اندکی نیز دارد،  اما این فواید قابل مقایسه با مضرات فراوان آن نیستند.
      تجارت چای گردش مالی میلیاردی در سراسر جهان دارد،  به نظر شما مافیاها و کارتل های تجاری بزرگی که از این راه منافع و سود سرشاری می برند،  به این راحتی اجازه می دهند که حقایق برای مردم آشکار شوند؟!  فراموش نکنید که در اوایل قرن بیستم شرکت های سازنده سیگار و دخانیات به پاره ای از دانشمندان بی وجدان مخفیانه پول می دادند،  تا مقالات به ظاهر علمی در رد خطرات دخانیات و حتی طرح فواید استفاده از آن نوشته،  و در مجلات معروف علمی آن زمان چاپ کنند.  اسناد این تبانی های بزرگ و کثیف در اواخر قرن بیستم منتشر شد،  یعنی زمانی که همه ذینفعان ماجرا مرده بودند،  و مضرات بلای خانمانسوز دخانیات بر همه آشکار شده بود!  دور از واقعیت نیست که گفته شود مشابه چنین اتفاقاتی در زمانه ما هم برای چای، موبایل، نوشابه، سوسیس، کالباس و سایر موارد مشابه رخ می دهد،  و این ما هستیم که باید عقلمان را قاضی کرده و سلامتی خود و اطرافیانمان را فدای مطامع مادی عده ای از خدا بی خبر نکنیم.
      بعضی می پرسند اگر مصرف چای این قدر مضر است،  چرا در طبیعت وجود دارد؟  پاسخ ساده است:  در طبیعت همه چیز وجود دارد،  اما این به معنی آن نیست که هر چه هست،  خوردنی و دارای ارزش غذایی برای انسان است.
      بوته چای یکی از بهترین گیاهانی است،  که می تواند هوا را از انواع آلودگی ها پاک کرده و حجم زیادی اکسیژن تولید کند.  دلیل آن که هوای مزارع چای بسیار مطبوع است،  نیز همین واقعیت می باشد.  در حقیقت بشر امروز اگر عاقلانه فکر کند باید به جای خوردن برگهای چای،  بوته آن را به عنوان یک تصفیه کننده عالی هوا در سرتاسر معابر شهرها بکارد.  شاید یک دلیل دیگر برای آن که مصرف خوراکی چای مضر است همین باشد،  که این گیاه سموم موجود در هوا را به خود جذب می کند.  همچنین به دلیل این که گیاه چای اسیدی است،  ماده ضد عفونی کننده خوبی می باشد،  و برای شستشوی چشم های عفونی و لثه های عفونی مفید است.  در طب سنتی برای درمان چشم عفونی شده نوزادان در عوض انواع و اقسام دارو های شیمیایی و آنتی بیوتیک های دارای اثرات مضر جانبی فراوان،  با استفاده از آب جوشانده چای چشم نوزاد را طی چند نوبت شستشو می دهند.
      با اطلاع رسانی وسیع در بین همه آنها که دوستشان داریم،  از ضرر های چای بگوییم،  و در رواج ده ها دم کرده طبیعی خوش طعم، مفید و با صرفه،  که جانشینان بسیار مطلوبی برای چای مضر هستند، بکوشیم.  به عنوان مثال می توانید به تناوب از جوشانده بادرنج بویه (گیاه مورد علاقه زنبور عسل)،  دم کرده برگ گیاه به لیمو (گیاهی با برگ های شبیه نعنا، با شربت به لیمو اشتباه نکنید)،  دم کرده میوه نسترن،  دم کرده گل گاوزبان،  دم کرده بابونه،  جوشانده تخم گشنیز (به صورت آسیا شده)،  دم کرده پونه،  دم کرده زنجبیل،  دم کرده زیرفون،  دم کرده برگ تیول و … ده ها جوشانده و دم کرده طبیعی و مفید دیگر که به تفصیل در بخش خاصیت خوراکی های ایرانی نوشته ام بهره برد.

خواص و ضررهای خوراکیهای رسمی
عکس باغ چای در چلاسر و جل،  عکس شماره ۳۳۴۰.
آبی= روشنفکری و فروتنی،  زرد= خرد و هوشیاری، قرمز=  عشق و پایداری،  مشروح اینجا
    توجه:  اگر وبسایت ارگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.
ارگ ایران   http://arq.ir
 

Comments ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرچم و نشان تارنمای ارگ ایران
وبلاگ-کد جستجوی گوگل

کلیک کنید: تماس شما

املاک ارگ ایران

درباره وبسایت ارگ ایران

کلیک کنید:  ارگ یا ارک

کلیک کنید فهرست ارگ ایران

درباره وبسایت ارگ ایران

کلیک کنید: پارسی سخن بگیم

 فروشگاه ها و گردشگاه ها

کلیک کنید دانلود های ارگ

کلیک کنید:  لینکدونی ارگ ایران

کلیک کنید تقویم ایرانی

جنبش برداشت دروغها از تاریخ ایران

کانال ارگ ایران

کتابهای مهم تاریخی در ایران

کلیک کنید:  دوران های تاریخی ایران

 اکلیک کنید:  ایران و ایرانیان ارگ

کلیک کنید: موزه مجازی ارگ ایران

کلیک کنید:  پرسش و پاسخ های وبسایت

هواداران وبسایت ارگ ایران

کلیک کنید: مستندهای نماشای ارگ ایران

آپارات وبسایت ارگ ارگ ایران

کلیک کنید:  جالب خواندنی شنیدنی دیدنی></a></p><!--finish logo cod off http://arq.ir/611 -->
 <!-- start logo cod off http://arq.ir/630 --><p align=

کلیک کنید: دیدنی های ایران></a></p><!--finish logo cod off http://arq.ir/630 -->
<!-- start logo cod off http://arq.ir/118 --><p align=

کلیک کنید: مدنی و اجتماعی ارگ ایران></a></p><!--finish logo cod off http://arq.ir/118 -->
<!-- start logo cod off http://arq.ir/100 --><p align=

کلیک کنید: ویژه ارگ ایران></a></p><!--finish logo cod off http://arq.ir/100 -->

<!-- start logo cod off http://arq.ir/510 --><p align=

مطالب فنی و مهندسی وبسایت ارگ ایران

کلیک کنید: آینده بینی ارگ ایران

کلیک کنید: کارگاه اندیشه ارگ ایران

کلیک کنید:  تماس با ما
وبلاگ-کد جستجوی گوگل

Share

املاک ارگ ایران