جامهای معروف موزه مجازی ارگ ایران

جامهای معروف موزه مجازی ارگ ایران
جامهای معروف موزه مجازی ارگ ایران
سالن مجازی جام های معروف ایران
از 4000 تا 1000 سال پیش
. . . این صفحه بزودی کامل پست می شود و ادامه دارد . . .
جام زرین مارلیک
جامهای معروف موزه مجازی ارگ ایران
   عکس جام مارلیک،  حدود سده 42 خورشیدی ایرانی،  سایت تپه مارلیک،  جنوب غرب دریای خزر،  جنس طلا،  بلندی 10.2 سانتی متر، پهنا  6.5 سانتی متر، قطر 6.4 سانتی متر،  موزه متروپولیتن نیویورک،  عکس شماره 5285.
      بر بدنه این جام چهار غزال (یا بز کوهی) نقش بسته است،  که به سوی چپ در حرکت هستند.  در طراحی بدن غزالها به عضلات و مو های آنها نیز توجه شده.  سر این غزال ها به همراه گوش و شاخ آنها به صورت جداگانه ساخته شده و سپس به وسیله لحیم کاری که در ایران بسیار رواج داشته به بدنه جام متصل شده است،  به طوری که سر ها به صورت برجسته خارج از سطح بدنه قرار می گیرد.
جامهای معروف موزه مجازی ارگ ایران
   عکس جام الکتروم مارلیک،  جنس آلیاژ طلا و نقره،  در بخش پایانی جام که پایه جام میباشد،  همانند لبه بالا طرحی به چشم میخورد،  که خط های خمیده به صورت زیگ زاگ هنر آفرینی شده،  این گونه طرح زیگ زاگ ادامه هنر تمدن کهن جی می باشد.  درازا 17.5 سانتی متر،  قطر لبه بالا  13 سانتی متر،  قطر پایه جام 10 سانتی متر،  وزن 225 گرم،  نگهداری موزه ملی ایران.  عکس شماره 5386.
جامهای معروف موزه مجازی ارگ ایران
   عکس جام الکتروم مارلیک جنس آلیاژ طلا و نقره،   درازای جام 14.5 سانتی متر،  قطر جام 6 سانتی متر،  عکس شماره 5387.
جامهای معروف موزه مجازی ارگ ایران
عکس شماره 5385.
جامهای معروف موزه مجازی ارگ ایران
   عکس یک جام با نقش شیر از گنجینه آمودریا که ساختاری بسیار شبیه به جام مارلیک دارد،  عکس شماره 5222.
جامهای معروف موزه مجازی ارگ ایران
عکس جام حسنلو،  مشروح در اینجا،  عکس شماره 4488.
جامهای معروف موزه مجازی ارگ ایران
عکس جام هیولای دوسر و غزال،  مشروح در اینجا،  عکس شماره 4496 .
جامهای معروف موزه مجازی ارگ ایران
عکس تنگ زرین املش،  مشروح در اینجا،  عکس شماره 4497 .
 جام مارلیک
جامهای معروف موزه مجازی ارگ ایران
تصویر جام مارلیک،  عکس شماره 5801.
  جام مارلیک یا جام شیر دال و گاو بال‌دار،  جامی از زر ناب و به ارتفاع ۱۸ سانتی متر است،  و ارتفاع نقش‌ های برجسته جام به ۲ سانتیمتر می‌رسد. هنر حرفه ای از مردمان جنوب دریای کاسپین، در قرون 42 تا 45 خورشیدی ایرانی،  لبه های بالا و پایین جام به سوی بیرون کشیده شده،  در بخش دیگر به سوی حیوان در 2 لبه یک نقش زیگ زاگ وجود دارد،  که نزد مردمان مارلیک، جیرفت و ایلامیان استفاده می شده است.  در بخش مرکزی جام 3 آهو رو به سمت چپ در حرکت میباشند،  بر روی بدن آهو ها حکاکی هایی به منظور نشان خال های آهو کار شده است،  در بخش سر آهو یکی از گوش ها به سوی جلو و دیگری رو به سوی پشت کار شده است.  شاخها به زیبایی و ظرافت کار شده،  اما هنرمند از شاخ های بز کوهی بهره گرفته است،  تا آمیختگی این 2 به زیبایی کار بیافزاید،  چشم های آهو کشیده و زیبا هنر آفرینی شده است، در بخش پاهای آهو به ظرافت حیوان اشاره شده است.
  ــ  مارلیک = مار + لیک
  ــ  مار = مارد = مرد = مد = ماد
  ــ  لیک = لک = قسمت، بخش، ناحیه
جامهای معروف موزه مجازی ارگ ایران
تصویر جام هیولای دوسر و غزال،  آلیاژ نقره و طلا،  روی این اثر قلم‌کاری و برجسته‌ کاری صورت گرفته ‌است،  هیولا یا اژدهایی با فک باز،  که با هر پنجه خود غزالی را در چنگ گرفته است.  موزه لوور،  عکس شماره 5802.
جامهای معروف موزه مجازی ارگ ایران
تصویر جام سیمین با حاشیه زینتی گوسفند،  قرن ۱۴ تا ۱۱ پیش از میلاد. محل کشف گورستان تپه مارلیک، موزه لوور،  عکس شماره 5804.
جام طلای حسنلو
جامهای معروف موزه مجازی ارگ ایران
تصویر جام حسنلو،  عکس شماره 5803.
جام طلای حسنلو یکی از آثار باستانی برجسته ایران است که سال ۱۳۳۶ در تپه حسنلوی نقده کشف شد. این اثر قدمتی سه هزار ساله دار.  این اثر ۲۱ سانتی متر بلندی، ۲۵ سانتی متر قطر و ۹۵۰ گرم وزن دارد. بر روی جام نقش خدایگان سه گانه: خدای زمین، خدای آب و خدای خورشید حک شده‌است. نقش پهلوانی که با هیولا می‌جنگد، الهه‌ای ایستاده روی دو قوچ، نقش بدن انسان بر پشت یک پرنده و مطابقت صحنه‌ها با یک حماسه حوری از نقش ‌های موجود بر روی این جام است،  و احتمالاً داستانی حماسی را روایت می‌کند.
     در ردیف بالایی، ایزدی بالدار سوار بر گردونه‌ای که یک گاونر آن را می‌کشد، به سوی کاهنی در حرکت است که جامی در دست دارد و در این حال از دهان گاو، رودی جاری است که احتمالاً نماد حیات و باروری محسوب می‌شود. در ردیف پایینی و زیر گردونه حیات، پهلوانی در حال نبرد با موجودی نیمه انسان و نیمه اژدها است.  از تصاویر قلم زنی شده آن سوی جام می توان به ایزد های شاخدار سوار بر ارابه، کاهنانی که در حال حمل قوچ‌ های قربانی هستند،  پهلوانی که گرز و کمان در دست دارد،  مردی که در حال رام کردن شیر است،  و پدر و مادری که در حال بازی با کودک خردسالشان هستند، اشاره کرد.
     این جام که در زیر اسکلت مردی یافته شده،  ضربه خورده و کج می‌باشد. کارشناسان بر این باورند که این مرد با در دست داشتن جام در حال فرار از دست سپاه مهاجمان بوده،  و چون در حال فرار جانش را از دست داده جام در زیر فشار بدنش ضربه خورده و کج شده است.  در حال حاضر این جام در موزه ایران باستان نگهداری می شود.
جام نقره‌ای زن ایلامی
جامهای معروف موزه مجازی ارگ ایران
  تصویر جام نقره ‌ای زن ایلامی،  این جام از آثار باستانی دوره ایلام است،  و نوع قلمکاری می‌باشد،  بر بالای این جام نوشته ‌ای به صورت نوار باریکی از خط عیلامی حکاکی شده ‌است.  روی این سنگ نگاره نقش زنی ایلامی است که لباس زیبایی برتن کرده،  و در دستانش دو شئی ناشناس وجود دارد، بر بالای این جام نوشته ‌ای به صورت نوار باریکی از خط عیلامی حکاکی شده‌.  جام نقره ‌ای زن عیلامی در سرزمین باستانی انشان در استان فارس کشف شده.  قدمت آن به سال ۲۲۰۰ پیش از میلاد یعنی اواخر هزاره سوم (دوره عیلامی کهن) بر می‌گردد. این اثر در موزه ایران باستان تهران نگهداری می‌شود.  عکس شماره 5600.
 
 
    توجه:  اگر وبسایت ارگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.
ارگ ایران   https://arq.ir
این نوشته در تاریخ ایران ارسال و , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *