هزاره های اول و دوم موزه ارگ ایران

هزاره های اول و دوم موزه ارگ ایران
هزاره های اول و دوم موزه ارگ ایران
سالن مجازی هزاره های اول و دوم خورشیدی ایرانی
از ۷۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال پیش
بزودی کامل پست می شود و ادامه دارد . . .
رقص های آئینی تاریخی
 هزاره های اول و دوم موزه ارگ ایران
   عکس رقص های آئینی،  یکی بر بوم سنگ از تیمره حدود ۱۲ تا ۱۴ هزار سال پیش،  و دیگری بر تکه سفال مکشوفه در اطراف چشمه علی شهر ری،  متعلق به سده ۴۵ خورشیدی ایرانی،  که در موزه لور فرانسه نگهداری می شود.   یک مراسم در دو تمدن با فاصله زمانی حدود ۱۰ هزار سال،  عکس شماره ۵۹۵۳،  از محمد ناصری فرد،  اینترنت.
   ــ  تیمره = تی = T + مره = مرو، مروه.  جهت اطلاع بیشتر مراجعه شود به،  معنی نام شهرها و روستا های ایران.
کاسه سفالی
هزاره های اول و دوم موزه ارگ ایران
   عکس کاسه ای ساخت ۶۰۰۰ سال پیش،  شکل بالا یک ظرف سفالین به ارتفاع ۱۵.۸ سانتی متر و قطر دهانه  27 سانتی متر را که متعلق به شش هزار سال پیش است نشان می دهد.  این ظرف در سایت باستانی تل باکون در نزدیکی تخت جمشید کشف شده،  اکنون در موزه  بریتانیا قرار دارد.  سفالگری های پیش- تاریخی متعلق به هزاره چهارم خورشیدی ایرانی در این ناحیه غالبا دارای نقش و تصاویری بر بخش بیرونی کاسه ها بودند.  این طرح ها شامل شکل های مارپیچ و طرح های شماتیک با نمای موجوداتی با بدن انسان و سر پرنده بودند.  البته در دوره های بعدی،  تولید انبوه ظروف سفالین موجب کاهش طرح های تزیینی و نقاشی بر روی سفال ها شده بود،  عکس شماره ۵۵۶۹.
 
    توجه:  اگر وبسایت ارگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.
ارگ ایران   http://arq.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
وبلاگ-کد جستجوی گوگل