Skip to main content

بایگانی ماهانه ارگ ایران همراه تعداد نوشته ها

هفت نوشته تازه ارگ ایران

آموزش پادکست روش نوین آموزش پایه قرن نوین است این زمان بیشترین ابزار آموزشی در جهان پادکست است.  شخص همزمان میتواند با گوش دادن کارهای عملی آموزشی و روزمره را هم انجام دهد.  این برگه در پاسخ به تقاضای چگونگی تولید پادکست برای نشر عمومی در اینترنت،  و نیز تارنمای ارگ ایران است.

آموزش پادکست روش نوین آموزش

آموزش پادکست روش نوین آموزش
تصویر گوشی همراه هوشمند،  عکس شماره ۳۶۸۲.
آموزش پادکست روش نوین آموزش
لوگو در دانش و بینش انقلابی باشید،  عکس شماره ۱۶۱۰.
برگه 1352 پیوست لینک زیر است:
. . . ادامه دارد و بازنویسی می شود . . .
آموزش پادکست روش نوین آموزش

آموزش پادکست روش نوین آموزش

      در قرن سنت گریزی نوشتم،  که زمین دارد زیر پای ما بسرعت حرکت می کند،  و ما باید این حرکت را درک کنیم،  و خود را  سریع با این حرکت هماهنگ نماییم.  در غیر اینصورت زیر دست و پای کشورها و مردم پیشرفته،  که این حرکت را درک کرده اند،  خرد و خورده می شویم.  در آینده نگری نوشتم،  که آینده ما خیلی متفاوت از آنچه که امروز هستیم خواهد بود.  در تاریخ و فرهنگ یادگیری نوشتم،  که در گذشته های دور،  یاد گرفتن یک گره ساده طناب،  ده هزار سال زمان می برد،  و امروز در یک روز ورژن جدید از سیستم عامل تولید می شود.
      وقتی لینکهای فوق را مطالعه کنیم،  می بینیم که اگر می خواهیم با نام ایران و جمعیت قابل ایران باشیم،  و با درک و پاسداری از تاریخ و فرهنگ کشور و ملت ایران باشیم،  لازم است دید خود را تغییر دهیم.  این تغییر دید و درک خیلی ساده است،  فقط کافی است که بخواهیم تغییر کنیم،  با کمی مطالعه نوشته های علمی نو،  دنیا را شکل دیگری خواهیم دید.  از این دست نوشته ها در تارنمای ارگ ایران هم یافت می شود.
      یکی از مهمترین تغییرات آینده،  که از هم اکنون شروع شده،  گوشیهای هوشمند و سیستم عاملها هستند،  که هر روز نو تر می شوند.  آینده ای نچندان دور،  تمام آموزشها با گوشیهای هوشمند و رباتها و سیستم عاملها و نرمها انجام می شود.  دیگر کلاس درس مانند آنچه که در قرن بیست شاهد بودیم،  و اکنون هم در کشورهای عقب افتاده با همان روش است،  نخواهد بود.  کلاسها را رباتها و گوشیهای هوشمند،  اداره خواهند کرد.
      دوران تولید انبوه قرن بیست،  جای خود را به تولید ذهن پیشرو می دهد،  مانند این است که بگوییم تولید انبوه معلم قرن بیست پایان یافته،  و دوران تولید ذهن هوشمند هر روز نو شونده است.  ذهنهایی که حتماً نباید بازماندگان هموساپین دوران باشند،  بلکه می تواند یک میکرو و یا نانو هوشمند باشند.  کلاس درسها و سازمانها با ذهنهای هوشمند اداره می شوند،  که بسیار دقیق تر و کاملاً سالمتر هستند،  و بدون ژنهای مخرب و جاه طلب و غیره خواهند بود.   
      با این دید آینده نگری،  که در آینده نزدیک اتفاق می افتد،  و هم اکنون در جریان است،  نقش معلم این نمی شود،  که به کلاس درس برود،  چند ساعت سرو کله بزند،  و در آخر خسته و بازنشسته شود،  با اینکه دنیای تجربه دارد.  خطای آدم،  توانایی جمع بندی این تجربه ها را ندارد،  اما ذهنهای هوشمند سیستم عاملی،  توانایی این جمع بندیها و انتقال تجربه ها را دارند.   
      این گفته های یعنی اینکه معلم دیگر نباید معلم قرن بیست باشد،  بلکه باید استفاده کننده از تواناییهای سیستم عاملها و نرمها باشد.  در حال حاضر مهمترین وسیله ای که در اختیار ایرانیها است،  و پیش درآمد رفتن به آینده ای تخصصی تر است،  گوشیهای هوشمند است.  بسیاری از معلمین عزیز علاقمند هستند از گوشیهای هوشمند استفاده کنند،  و درسهای خود را بصورت صوتی در این گوشیها اجرا کنند،  و در اختیار شاگردان قرار دهند.
آموزش پادکست روش نوین آموزش

آموزش ساخت پادکست

      درباره آموزش ساخت پادکست در اینترنت زیاد نوشته شده است،  آنها بیشتر برای کار حرفه ای و نیمه حرفه ای ساخت پادکست است.  یک معلم ممکن است وقت نداشته باشد،  آنها را مطالعه و انجام دهد،  برای همین اینجا بطور خلاصه آموزش ضبط پادکست در گوشی را می نویسم.  به احتمال زیاد ضبط صدا در گوشی را می دانید.
   یک:  داستان یا سناریو،  در چند ثانیه بنویسید،  که برای چه می خواهید صدا را ضبط کنید.
   دوم:  کارگردانی،  با اینکه ممکن است خود شما تنها می خواهید یک صدایی را ضبط کنید،  بهتر است برای آن هم کارگردانی تعریف کنید،  که چگونه می خواهید این کار بکنید.
   سوم:  نوشتن موضوع مورد نظر.
   چهارم:  حداقل یکبار تمرین کنید،  و مطلب مورد نظر را بخوانید و بگویید.
   توجه:  هنگام ضبط صدا گوشی را تکان ندهید،  و کامل در یک وضعیت و فاصله از دهان نگه دارید.
   پنجم:  در ابتدای ضبط صدا می توانید موضوع را معرفی کنید،  مانند:  پادکست شماره یازده اول فروردین هزار سیصد نود و هشت،  بنام خدا  با سلام، من انوش راوید،  موضوع تاریخ ایران از سری آموزشهای تارنمای ارگ ایران.
   توجه:  شماره پادکست و تاریخ و موضوع آن مربوط به پادکشت شماست.
   ششم:  اصل موضوع و آموزش را بگویید.
   توجه:  برای ادیت صدا و گذاشتن موسیقی زمینه،  و انتشار آن در اینترنت به تارنمای ارگ ایران ارسال نماید.
   هفتم:  در انتها سپاسگزاری،  و نیز روش پیگیری و پرسش و پاسخ را بگویید.
   توجه:  نظم و سلیقه در ضبط صدا،  و همه کارهای مرتبط با اینترنت را در نظر داشته باشید.
آموزش پادکست روش نوین آموزش

یک پادکست نمونه

      در میان مطالب تارنمای ارگ ایران پادکست زیاد است،  یک نمونه در زیر می گذارم.
بالا پادکست نمونه غیر حرفه ای و عادی ضبط با گوشی ارزان
…………………….
آموزش پادکست روش نوین آموزش
پادکست  Podcast
      پادکست از هم ‌آمیزی واژه‌های iPod  آی‌پاد،  و broadcasting  پخش گسترده،   پدید آمده است.  هر چند عده‌ای نیز پادکست را سر واژه کلمات  Personal On-Demand Narrowcasting می‌دانند،  که واژه NarrowCasting به معنی ارسال محدود در مقابل broadcasting به معنی ارسال به صورت کلان به کار رفته است.
      واژه‌نامه جدید آمریکایی آکسفورد واژه پادکست را برترین واژه سال نامیده است.  این لغتنامه تعریف لغوی این واژه را نیز بدین شکل آورده:  برنامه‌ای رادیویی یا مشابه،  که دیجیتالی ضبط شده،  و جهت بارگیری برای دستگاه‌های شخصی پخش صدا در اینترنت گذاشته می‌شود.
      پادکست راهی آسان برای دستیابی به برنامه‌های دیجیتالی موجود در اینترنت،  و پخش آن‌ها در زمان و مکان دلخواه است.  پادکست در همه دستگاه‌های پخش موسیقی دیجیتال قابل شنیدن است.
   جالب:  زمان بچگی من یعنی بیش از نیم قرن پیش،  امکان آموزش صوتی نبود،  و من کلی کتاب داشتم،  و فراگیری ذهنی من با خواندن کتاب شکل گرفت.  در دو سه دهه گذشته،  با آموزش صوتی تعداد زیادی از بچه های کوچک،  زبان انگلیسی و خیلی چیزهای دیگر یاد گرفتند،  آموزشهایی با موزیک و صدا،  یعنی ذهن فراگیری صوتی پیدا کردند.
تهیه عملی پادکست
      دوستان تنظیم و تهیه صوت و پادکست خیلی راحت است،  فقط کافی است حافظه محوری سیستم آموزشی را دور ریخت،  و ذهن پردازش محوری داشت.  راهنمایی زیادی در لینک زیر پیدا میکنید،  امیدوارم پیگیری نمایید،  و پادکستهای خوب شما را بشنویم.
   مهم:  متاسفانه در ایران تعداد کمی افراد تولید محتوا میکنند،  و انبوهی،  یا در واقع همه مردم،  مشغول بازپخش متعدد آنها هستند،  علت آن در ضعف سیستم آموزشی است،  که امیدوارم خیلی زود تغییر کند تا دیر نشده.
آموزش پادکست روش نوین آموزش

آموزش نوین یا آموزش مدرن

      بسیاری می پندارند آموزش نوین اضافه کردن گل و بلبل به کلاس درس است،  درصورتیکه آموزش نوین یاد دادن استفاده از ابزارهای جدید اطلاعاتی و ارتباطی تحت وب به معلمها و دانش آموزان است.  برای اینکه این مطلب آموزش نوین را بگویم و بنویسم،  گشتی در اینترنت زدم،  تا ببینم چه نوشته هایی برای آموزش نوین یا آموزش مدرن وجود دارد.
      دیدم همه نوشته ها،  آموزش نوین را یکدست کردن مدارس و کتاب و دفتر و برداشتن تنبیه،  و حتی معماری مدرن و کلاس درسهای گل و بلبلی نوشته اند.  درصورتیکه اینها که همان روش قرن بیست است،  و هیچ ربطی به آموزش نوین ندارد.  اول آموزش نوین،  پویایی و جویایی کردن ذهن دانش آموز،  با بهره برداری از تکنولوژی های جدید دم دست است.  تا در مراحل بعدی یعنی دهه های دیگر این دانش آموزان،  که از ابتدای مدرسه با شیوه آموزش تحت وب آشنا شدند،  بتوانند کشور را برای آینده نوین تحت وب با ابزارهای هوشمند هدایت کنند.
      با اینکه دهه دوم قرن بیست و یک هم به پایان می رسد،  هنوز مردم و ادارات ایران توانایی استفاده از سیستم های اداری تحت وب ندارند،  برای همین مشکلات اداری در ایران زیاد است.  این را همه می دانیم،  وقتی با کارمندان و مردم صحبت می کنیم،  اطلاعاتی از زندگی تحت وب نمی دانند.  یعنی هیچ یک از ادارات و آموزشگاهها دانشی از کار تحت وب ندارند.  همه گویا باید بروند و کارمندی و معلمی را ببیند،  و کلی کاغذ و معطلی و غیره،  و سرمایه های زیاد برای تعداد زیادی کارمند و معلم،  و کلی داستان که قبلاً دراینجا نوشتم.
      برای اینکه آینده جدید در دنیا مدرن آینده داشته باشیم،  باید برنامه ریزی عمیق و واقعی و علمی داشت،  بهترین شیوه این برنامه ریزی،  از آموزش پایه شروع می شود،  یعنی در دبستان بچه ها را با آموزشهای نوین پرورش داد.  همانطور که گفتم با گل و بلبلی کردن کلاس درس و کتاب و دفتر آموزش نوین بدست نمی آید،  بلکه با تولید ذهنهای هوشمند همه چیز محقق و موفق می شود.
   قابل تامل:  در چند سال گذشته با کارمندان و معلمان سطحهای مختلف کاری و علمی که تماس داشتم،  هیچ اطلاعی از زندگی تحت وب نداشتند،  حتی یک وبلاگ ساده هم نمی دانستند.  این درصورتی است که دهه سوم قرن بیست و یک را کم کم آغاز می کنیم.
دلایل استفاده از موزیک بستر
آموزش پادکست روش نوین آموزش پایه قرن نوین است این زمان بیشترین ابزار آموزشی در جهان پادکست است
تصویر نشان دهنده صداهای اضافه که باید حذف کرد،  عکس شماره 9783.
      فلشها در عکس نشان دهنده صداهای اضافه است،  که باید حذف کرد،  ولی مقداری از آنها زیر صدای اصلی قرار دارند،  که نمیتوان و نمیشود حذف نمود.  بهمین جهت مجبور به استفاده از موزیک زیر متن میشویم،  هر چه این صداهای زیادی بلندتر باشند،  مجبور به استفاده موزیک زیر متن بلندتر هستیم.
      در فیلمها و سریالها که در فضای باز صدابرداری شده،  موزیک زیر متن بلند میگذارند،  تا مشکلات صدایی پنهان شوند.  صداهای زیادی را از گوشی متوجه نمیشویم،  اما در پخش از بلندگو آزار دهنده هستند.
      با نرم افزار رایگان Audacity متن و زیرمتن و فرامتن را میتوان بخوبی تنظیم کرد.  در کارهای غیر حرفه ای یعنی غیر پولساز ولی انبوه ساز،  زمان و دقت کافی انجام نمیشود،  و نیز سلیقه ها هم متفاوت است،  در نهایت،  تولید زیاد + تجربه و  + بازخوردها،  تعیین کنند سبک کار میشوند.
معرفی کتابهای آموزش خلاقیت
توجه:  روی عکس زیر کلیک کنید،  و به پادکست شماره یک آموزشکده احسان درباره معرفی کتابهای خلاقیت گوش دهید.
آموزش پادکست روش نوین آموزش
عکس کتابهای آموزش خلاقیت،  عکس شماره ۸۹۷۶.
……………
   برچسبها:  آموزش پادکست, آموزش ضبط, ضبط صدا, روش نوین, تعریف پادکست, پادکست نمونه, ساخت پادکست, آینده آموزش, آینده درس, معلم آینده.
………….
آموزش پادکست روش نوین آموزش
مستندهای مربوط
مستندهای بیشتر را در آپارات وبسایت ارگ ایران ببینید،  لینک آن در ستون کناری
تریلر فیلم تومیریس ساخت کشور قزاقستان بر اساس داستانهای دروغی تاریخ هرودوت و گوینده انوش راوید، مشروح در www.arq.ir/497
* * * * * * * * * *
……………………….
    توجه ۱:  اگر وبسایت ارگ ایران به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  تارنمای ارگ ایران،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.
   توجه ۲:  جهت یافتن مطالب،  یا پاسخ پرسش های خود،  کلمات کلیدی را در جستجو های ستون کناری ارگ ایران بنویسید،  و مطالب را مطالعه نمایید.  در جهت دانش مربوطه این تارنما،  با استراتژی مشخص یاریم نمایید.
   توجه ۳:  مطالب وبسایت ارگ ایران،  توسط ده ها وبلاگ و تارنمای دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شود،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به ارگ ایران مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arq.ir.
ارگ ایران   http://arq.ir
پرسشهای خود را ابتدا در جستجوهای تارنما بنویسید،  به احتمال زیاد پاسخ خود را می یابید
جهت آینده ای بهتر دیدگاه خود را بنویسید،  و در گفتگوهای تاریخی و جغرافیایی و اجتماعی شرکت کنید
برای دریافت فهرست منابع نوشته ها در بخش نظرات زیر برگه مورد نظر پیام بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اردشیر
اردشیر
1 سال قبل

شما گفتید و نوشتید کلاسهای گل و بلبلی یعنی چه؟2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x