تاریخ چادر و پوشش گشاد در ایران

تاریخ چادر و پوشش گشاد در ایران
      تاریخ چادر و پوشش گشاد و حجاب قبل از اسلام در ایران،  نیز بنا به شرایط جغرافیایی و مسلکی وجود داشته است.  ابتدا تمدن های کهن ایران در حاشیه خلیج فارس شکل گرفتند،  در آن دوران آب و هوای ناحیه تمدنی حاره ای بود،  و نیاز به پوشش های ضخیم،  که نبود هیچ،  بلکه اینگونه پوششها مزاحمت ایجاد می کرد.  سپس بعد از طوفان بزرگ جمعیت طی هزارها در تمام ایران و جهان پخش شدند،  در اینجا،  و نیاز های جغرافیایی و مسلکی جدید هم ایجاد شد،  و پوشش های جدید نیز از این نیازها پدید آمدند.
تاریخ چادر و پوشش گشاد
تصویر مهر هخامنشی،  عکس شماره ۳۴۴۹.
تاریخ چادر و پوشش گشاد
لوگو تاریخ را علمی بدانید نه داستان روی داستان،  عکس شماره ۱۶۱۸.
این صفحه پیوست تاریخ ایران است.
ادامه پیش گفتار در اینجا.
بنا به روایت آثار
تاریخ چادر و پوشش گشاد
تصویر حاشیه و منجق و پولک دوزی در تصویر یک الهه میترایی،  عکس شماره ۴۲۸۴.
تاریخ چادر و پوشش گشاد
تصویر تندیس با پوشش شنل،  عکس شماره ۴۲۸۵.
تاریخ چادر و پوشش گشاد
تصاویر مختلف نشان شنل های شانه و…،  عکس شماره ۴۲۸۶.
تصویر مجسمه مینیاتور از زن نشسته حجاب سر
   تصویر مجسمه مینیاتور از زن نشسته حجاب سر،  حدود ۲۳۵۰ – ۲۲۵۰ قبل از میلاد،  موزه ادلب سوریه،  عکس شماره ۴۲۸۷.
تاریخ چادر و پوشش گشاد
   تصویر جزئیات رونمایی از گلدان چارگوش،  قرن ۱۷ قبل از میلاد،  موزه تمدن آنکارا،  عکس شماره ۴۲۸۸.  
تاریخ چادر و پوشش گشاد
تصویر نقاشی از یک راهبه،  گالری رم،  عکس شماره ۴۲۸۹.
      در دوران های تاریخی،  مانند این زمان در کشور های خاورمیانه پول مفت نفت نبود،  که براحتی بتوانند با پوشش های سراسری،  در زیر کولر یا با اتوموبیل های جدید روزگار بگذرانند.  زنان در طول تاریخ،  باید بسختی در مزرعه و خانه و طویله کار می کردند،  و در نقاط گرم مانند مناطق جمعیتی جنوب ایران،  در آثار تاریخی کمتر به پوشش های سراسری بدن مردانه و زنانه طبقه پائین برخورد می کنیم.
تاریخ چادر و پوشش گشاد
تصویر سوار زن با حجاب دوره هخامنشی، احتمالا قرن ۵ قبل از میلاد،  عکس شماره ۴۲۹۱.
      تعدادی از مجسمه های هخامنشی در مقبره یا معبد ساتراپ محلی  Daskyleion  نزدیک Ergili  در ترکیه کشف شده،  که صفی از زنان سوار بر اسب را نشان می دهد.  احتمالا بخشی از یک مراسم تشییع جنازه زنان است.
   تصویر همسر ساتراپ صیدا جنوب لبنان
   تصویر همسر ساتراپ صیدا جنوب لبنان در سنگ مرمر تابوت،  اواخر ۵ قبل از میلاد،  موزه باستان شناسی استانبول،  عکس شماره ۴۲۹۲.
      در دوران هخامنشی تصاویر زنان در مهر و موم های متعدد و مجسمه ها، ظاهر می شوند،  برخی از زنان با لباس حجاب و برای تاج گذاری یا در مسند نشان داده می شوند.  برای مثال:  یک مهر از سنگ،  یک زن بر مسند نشسته حجاب با تاج دارد،  در اینجا.  در طرح فرش پازیریک یک طرح تکراری از زنی با چادر و تاج در چهار طرف قالی دیده می شود.
تاریخ چادر و پوشش گشاد
تصویر چهار زن ایستاده در مقابل یک آتشدان،  با حجاب های سراسری بلند،  عکس شماره ۴۲۹۳.
تاریخ چادر و پوشش گشاد
تصویر زنان با حجاب کامل از یک نقاشی آبرنگی قرن ۵ قبل از میلاد،  عکس شماره ۴۲۹۴.
تاریخ چادر و پوشش گشاد
تصویر کنده کاری سبک سنگ آهک از یک نوازنده زن محجبه دوره کوشانی،  قرن یک ق، م،  در موزه ارمیتاژ،  سنت پترزبورگ،  کاوش های باستان شناسی،  ترمذ،  جنوب ازبکستان. عکس شماره ۴۲۹۵.
تاریخ چادر و پوشش گشاد
تصویر مجسمه های زنان محجبه در گورستان زیرزمینی پالمیرا، سوریه،  عکس شماره ۴۲۹۶.
تاریخ چادر و پوشش گشاد
   تصویر سنگ مرمر سفید "الهه نساء"، حک شده در پایتخت اشکانیان نساء،  قرن ۲ قبل از میلاد،  موزه ملی ترکمنستان، عشق آباد،  عکس شماره ۴۲۹۷.
تاریخ چادر و پوشش گشاد
   تصویر چنگ نواز زن،  موزاییک کف ساسانی،  ایوان کاخ شاپور اول، بیشابور،  موزه لور،  عکس شماره ۴۲۹۸.
تاریخ چادر و پوشش گشاد
      تصویر زن روی یک گلدان خاک رس نقاشی ساسانی،  زن پشت سر نیز محجبه است،  کاوش های باستان شناسی از بودایی گنبد، مرو،  موزه ملی ترکمنستان، عشق آباد. عکس شماره ۴۲۹۹.
تاریخ چادر و پوشش گشاد
تصویر ظرف با زنان محجبه،  دوران ساسانی،  عکس شماره ۴۳۰۱.
تاریخ چادر و پوشش گشاد
تصویر عزاداران بی چهره کشور لیبی،  عکس شماره ۴۳۰۲.
تصویر زن محجبه شهر سیرین
تصویر زنان محجبه شهر سیرین شمال شرق کشور لیبی،  عکس شماره ۴۳۰۳.
      برای اطلاعات بیشتر با اندیشه تحقیقاتی،  در جستجوها مطالب و عکس های بیشتری بیابید،  بزبان انگلیسی بنویسید:  تاریخ حجاب،  چادر و پوشش گشاد،  مجسمه های محجبه،  و غیره.   من کلی عکس و مطالب گرد آوردم،  و فقط تعدادی از آنها را در این صفحه گذاشتم،  تا مسیر رشد و تکامل را نشان دهم.  این مسیر پوشش و حجاب صرفاً دینی یا مسلکی نیست،  بلکه بنا به شرایط ساختارهای تاریخی اجتماع،  و نیز جغرافیایی طبیعی و انسانی،  تغییرات عمده ای داشته و دارد و خواهد داشت،  و نباید فسیل شده در یک دانش بود.
تاریخ چادر و پوشش گشاد
   تصویر انوش راوید در یک دریاچه خشک شده ایران،  با نوشته:  سطحی نگری بلای قرن ۲۱.  عکس شماره ۸۴۰۲.
مستند های مربوط
مستند های بیشتر را در آپارات وبسایت ارگ ایران ببینید،  لینک آن در ستون کناری
 
 
    توجه ۱:  اگر وبسایت ارگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.
   توجه ۲:  جهت یافتن مطالب،  یا پاسخ پرسش های خود،  کلمات کلیدی را در جستجو های ستون کناری وبلاگ بنویسید،  و مطالب را مطالعه نمایید،  و در جهت علم مربوطه وبلاگ،  با استراتژی مشخص یاری نمایید.
   توجه ۳:  مطالب وبسایت ارگ و وبلاگ گفتمان تاریخ،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شوند،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به اصل وبلاگ من مراجعه نمایند.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
وبلاگ-کد جستجوی گوگل