Skip to main content
تاریخ ویتامین خورشید یا ویتامین د3 برای تعیین هوش و سلامت و پیشرفت ملتها لازم است که دانسته شود.  رشد و تکامل ملتها دلایل متعدد دارد،  اصل آنها موقعیت جغرافیایی و غذایی و پوششی است،  که باعث سلامت ذهنی و جسمی و روحی مردم میشود.  برای درست دانستن تاریخ یک سرزمین و مردم باید خیلی از مسائل را دانست و پیگیر بود،  فقط داده های چند کتاب خطی و کتیبه و مقداری آثار کفایت نمیکند.

تاریخ ویتامین خورشید یا ویتامین د3

تاریخ ویتامین خورشید یا ویتامین د3 برای تعیین هوش و سلامت و پیشرفت ملتها لازم است که دانسته شود
تصویر خورشید،  عکس شماره 3832.
 این برگه بشماره 1535 پیوست لینک زیر است:
تاریخ ویتامین خورشید یا ویتامین د3 برای تعیین هوش و سلامت و پیشرفت ملتها لازم است که دانسته شود
لوگو درک و عشق به طبیعت آینده بشر را تضمین میکند،  عکس شماره 1528.
تاریخ ویتامین خورشید یا ویتامین د3
تاریخ ویتامین خورشید یا ویتامین د3
      تا زمان صفویه تاریخ ایران پر از اندیشمند و دانشمند بود،  و بسیار تاثیر گذار در پیشرفت جهان،  ولی از صفویه بمرور از اهل علم کاسته شد،  تا اینکه در قاجاریه کشور فاقد هر گونه ارزش گردید.  آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید؟.  بنظرم پاسخ آن در عدم دریافت ویتامین آفتاب توسط مادران بود،  که باعث صدمات ذهنی و جسمی و روحی به آنها،  و سپس نسل به نسل مضاعف میشد.  درست زمانی که جهان وارد رنسانس شد،  ایران بدلیل یک اندیشه محدود ساز از زمان صفویه،  عقب افتادن را شروع کرد.
      تاریخ نگاران هیچیک از موضوع مهم نبود ویتامین آفتاب در مادران و ادامه به نسل بعد نگفتند،  و همه فقط از بدی شاهها بویژه قاجاری نوشتند،  که باعث عقب ماندن ملت و کشور شدند.  در صورتی که این تحمل مردم به ظلم و استثمار و استعمار،  فقط از عقب ماندگی ذهنی و جسمی و روحی آنها،  بخاطر عدم دریافت نسلها از ویتامین آفتاب بوده است.  به نوعی ملت کند ذهن یا کودن شده بودند،  که نمی توانستند خود را دریابند و نجات دهند،  که هیچ،  بلکه پیشرفت کنند.
      وقتی میگویم تاریخ نویسی نوین نیازمند بررسی همه جانبه علمی است،  یعنی حتی جدید ترین علم،  یعنی درک و دانش از ویتامین د3 هم باید منظور شود.  تا چند دهه قبل حتی تا چند سال پیش بدرستی از معنی و مفهوم این ویتامین نمیدانستند،  که چه تاثیری در زندگی و سرنوشت مردم داشته و دارد.  در هزارههای تاریخ مردم براحتی در طبیعت بودند،  و بود و باش طبیعی داشتند،  منجمله استفاده از آفتاب،  برای همین سلامت بودند.  اما در سدههای آخری بعلت وجود دینها و محدودیت های پوششی،  وضع برای انسان غیر طبیعی شد،  و صدمات بوجود ذاتی انسان محدود شده آغاز گردید.
تاریخ ویتامین خورشید یا ویتامین د3 برای تعیین هوش و سلامت و پیشرفت ملتها لازم است که دانسته شود
تصویر طرح محجبه،  عکس شماره 7431.
      درصورتیکه پوشش و مکان شما بسته است،  بمنظور دریافت ویتامین آفتاب برای سلامتی خود و فرزندان و بوجود آوردن نسل سالم و باهوش ایرانی تدابیری اندیشه کنید.  ویتامین D3 فراموش نشود.
      یک مثال بزنم،  در بسیار جاها دیده و شنیده ایم،  که بچه های روستاهای دور دست مناطق محروم،  به موفقیتهای زیاد علمی دست یافتند.  برای علت آن چند دلیل میتوان شمرد،  من روی اولین آن حساب میکنم،  این بچه ها از مادران کشاورز بدنیا آمدند،  مادرانی که در آفتاب کار کردند،  و ویتامین آفتاب آنها خوب بود،  و با همین مقدار ویتامین بچه را شیر دادند.  یعنی شیر هم حاوی ویتامین آفتاب بود،  و بچه نیز در شرایط آفتاب رشد کرد،  و هیچ صدمه از نداشتن ویتامین آفتاب ندیده،  بهمین جهت هوش و سلامتی بالایی پیدا کرده.
تاریخ ویتامین خورشید یا ویتامین د3 برای تعیین هوش و سلامت و پیشرفت ملتها لازم است که دانسته شود
      انسان تنها موجود بدون مو و پر با پوست نازک ویژه است،  و رشد تکامل خود را از #خورشید گرفته،  و نیازمند همیشگی خورشید است.  دوری از خورشید بدلیل پوشش یا مکانی،  باعث صدمات غیر قابل جبران ذهنی و جسمی و روحی میشود.  این صدمات در کشورهایی که از خورشید برای انسان بهره نبرده و نمیبرند بخوبی دیده میشود.
  ــ  انسان = ان + سان =  فرزند خورشید  Ensun =en + sun
  ــ  ان = انتها = end = en  مشروح در زبان ایر در اینجا.
تاریخ ویتامین خورشید یا ویتامین د3 برای تعیین هوش و سلامت و پیشرفت ملتها لازم است که دانسته شود
       ویتامین خورشید یا ویتامین د3 فراموش نشود،  کمبود ویتامین د3 باعث صدمه های زیادی میشود،  درصورت تداوم این کمبود شرایط ذهنی و جسمی و روحی غیر قابل جبران میگردد،  از خورشید غافل نشویم،  #فرگشت و #تکامل_انسان از خورشید است.
      مدت زمان زیادی نیست فقط چند دهه است،  که پزشکی غربی به ویتامین خورشید پی بردند،  و ویتامین د3 را کشف کردند.  اما از قدیم ایرانیها میدانستند،  حدود هفتاد سال پیش وقتی من شش هفت سالم بود،  مادربزرگم مرا با خودش بازار بزرگ تهران میبرد،  و همیشه دنبال خوراکیهای آفتاب خشک میگشت،  مانند شوید خشک.
      پوکی استخوان،  جذب نشدن ویتامینها و مواد دیگر،  بالا رفتن فشار خون و خطر سکته،  بالا رفتن قند خون،  ضعف جسمی و روحی و تمایل به خودکشی،  ضعف کارکرد مغز،  گاز گرفتن زبان و لوزه،  خوب نشدن زخمها،  آفت و برفک،  پیری زودرس،  ریزش مو، دردهای مفصلی و استخوانی و کمری،  سرطان و خیلی موارد دیگر.  با مطالعه درباره ویتامین د3 اطلاعات خود را بالا ببریم.
      کشورهایی که آفتاب درست و حسابی ندارند،  بیماری و خودکشی در آنها زیاد است،  مانند گروئنلند که مقام اول خودکشی جهان را دارد.  در تاریخ نیز نگاه کنیم،  مردمان سرزمینهای بدون آفتاب یا در شرایط پوشش و لباسهای بسته،  وضع ذهنی و جسمی خوب ندارند،  و خیلی عقب افتاده هستند،  از اثرات کمبود ویتامین آفتاب است.  گاه این وضع بدلیل قرنها در آن ملت نهادینه شده،  بویژه از بانوان با کمبود ویتامین د3،  فرزندان با همین کمبود بدنیا آمده و رشد و ادامه روند کمبود.
   مهم:  بمنظور راهبرد ملی مردمی و اصلاح احتمالی در نسلهای آینده، #ویتامین_خورشید یا #ویتامین_D3 فراموش نشود.
      مسئله اصلی پست کمبود ویتامین دی3 است،  که از نظر کارشناسان رسمی در نشریات به نود درصد مردم میرسد،  و باید اندیشه ملی مردمی راهبردی و راهبری درست برای آن داشت.  بازی با کلمات و واژهها نیست،  یک موضوع مهم است،  که باید به آن اهمیت فوری داد.
تاریخ ویتامین خورشید یا ویتامین د3

تعریف ویتامین د

      ویتامین دِ گروهی از ویتامینهای محلول در چربی هستند،  که باعث افزایش میزان جذب کلسیم،  فسفات و منیزیم در روده میشوند،  و از این طریق بر رشد و استحکام استخوانها کمک میکنند.  این ویتامینها علاوه بر این دارای چندین عملکرد حیاتی دیگر نیز در بدن انسان هستند.  مهمترین انواع ویتامین دی در بدن انسان،  ویتامین د۳ یا کوله‌کلسیفرول و ویتامین د۲ یا ارگوکَلسیفرول هستند.
      منبع اصلیِ طبیعی این ویتامین،  تولید کوله‌کلسیفرول در لایه‌های ژرفتر روی پوست،  توسط یک واکنش شیمیایی وابسته به تابش خورشید به ویژه پرتو فرابنفشِ است.  ارگوکلسیفرول و کوله‌کلسیفرول، موجود در غذاها و مکمل‌ها نیز قابل جذب هستند.  تنها گوشت برخی از ماهیهای پرچرب مانند سالمون، ساردین، شاه ماهی و برخی دیگر از ماهیهای چرب، حاوی مقدار قابل توجهی از این ویتامین هستند،  سرخ کردن هم میتواند نیمی از ویتامین دی آنها را از بین ببرد.
      بیست دقیقه ماندن در برابر نور خورشید،  با این شرط که ۴۰ درصد پوست بدن در معرض آفتاب باشد،  نیاز روزانه بدن را تأمین میکند.  البته عواملی مثل موقعیت جغرافیایی، فصل، سن، رنگ پوست و مصرف کرمهای ضد آفتاب، میزان تولید ویتامین د بوسیله پوست را تحت تأثیر قرار میدهد. هرچه رنگ پوست بدن تیره‌تر باشد،  جذب ویتامین دی از طریق نور خورشید کاهش میابد.
      برای اینکه بدن انسان بتواند از طریق نور خورشید ویتامین دی جذب کند،  باید خورشید در موقعیتی در آسمان باشد،  که طول سایه بدن کوتاهتر از قد فرد باشد.  هرچه طول سایه کوتاهتر و ارتفاع خورشید بالاتر باشد،  میزان جذب ویتامین د بیشتر خواهد بود.  همچنین آلودگی هوا، جذب ویتامین د از طریق نور خورشید را کاهش میدهد.  ضمن اینکه بدن انسان از نور خورشید پشت پنجره و شیشه، اصلا ویتامین د جذب نمیکند.
   توجه:  جهت دریافت پزشکی ویتامینها به نشریات پزشکی مراجعه نمایید،  این برگه برای درک تاثیر ویتامین د3 در تاریخ است. 
   تاریخچه کشف در غرب ــ   در جستجوی درمان ضعف رشد استخوانی،  یک پزشک آمریکایی به همراه همکارانش،  تحقیقات گسترده در زمینه تغذیه پرداختند.  آنها به دنبال یافتن عنصری بودند،  که بتواند از ضعف جسمی و استخوانی کودکان جلوگیری کند.  در سال 1922 تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسید،  که یک عامل خاص در روغن از ماهی، قارچ و تخم مرغ میتواند بیماری کودکان را بهبود بخشد.  این عامل بعدها به نام  ویتامینD  شناخته شد.
      این کشف به تدریج تغییرات زیادی در بهبود سلامت استخوان و جلوگیری از بیماریهای مرتبط با کمبود ویتامین D را به همراه داشت.  در حاشیه این کشف نکته جالب این است،  که ابتدا ویتامین D به عنوان یک عامل مشابه ویتامین A در نظر گرفته شد.  اما تحقیقات بیشتر نشان داد،  که این ویتامین تأثیرات بسیار متمایز و حیاتی بر سلامت استخوان و سیستم ایمنی دارد.
   در قاره کهن و ایران ــ  بدلیل آفتاب فراوان نیاز به کشف ویتامین د مانند غرب نبود،  اما در آثار پزشکی سنتی رد آن دیده میشود،  معمولاً به بیماران توصیه میشد از آفتاب بهره ببرند.  در بعضی از نقاط و شهرها بخاطر پوشش کامل حجاب،  و یا کمی آفتاب مانند شمال ایران،  مشکلات کمبود ویتامین آفتاب بویژه در زنان دیده میشد و میشود.

   ولیعهد عباس میرزا قاجار در نامه از فرانسویها پرسید:  آیا آفتابی که بر مغز شما میتابد،  با آفتابی که بر ما میتابد فرق دارد؟
   در آن زمان از نظر علمی ویتامین د3 کشف نشده بود،  یک قرن بعد کشف شد،  ولی این گفته نشان از اهمیت تاثیر آفتاب به ذهن و جسم است،  که در ایران وجود داشته است.
   اثرات نبود آفتاب ــ  ضعف ملی و شکست مردمی در طول تاریخ بسیاری از کشورها نشان از کمبود ویتامین آفتاب آنها بوده است.
تاریخ ویتامین خورشید یا ویتامین د3 برای تعیین هوش و سلامت و پیشرفت ملتها لازم است که دانسته شود
تصویر آسمان آبی با آفتاب،  عکس شماره 7430.
      بفهم نفهم یا نفهم بفهم،  شاید این را زیاد شنیده باشید،  هم گوینده و هم شنونده آن از مادرانی بدنیا آمدند،  که کمبود شدید ویتامین آفتاب داشتند،  و با این کمبود رشد کردند.  مقامات بهداشتی و پزشکی و دولتی ایران میگویند،  تا نود درصد مردم ایران کمبود ویتامین آفتاب دارند،  بعلت حجاب و مکان و دوری از آفتاب.  کمبود این ویتامین غیر از انواع بیماریها،  مهمترین مسئله ای که همراه دارد و ماندگار نسلی است،  کند ذهنی یا کودنی است،  که از نسلی به نسل دیگر بیشتر و نهادینه میشود.
      این پستها و نوشته ها را نه برای بازی با کلمات و تفریح،  بلکه برای طرح یک راهبرد اساسی ملی مردمی نوشتم.  موضوع واژهها نیستند،  که چه ریشه ای دارند یا ندارند،  موضوع بقا و بود و نبود کشور است،  حتمن نباید ملتی را با کشتن از بین برد،  بلکه میتوان با کودن کردن نابود کرد.  همین کودنیست که بجای درک از مفهومها با اندک دانش نداشته به حاشیهها پرداخته میشود.  ویتامین د3 فراموش نشود،  و برای مقابله با دشمنیهای استعمار و امپریالیسم به هشدارهای مقامات رسمی پزشکی و دولتی کشور توجه شود.
تاریخ ویتامین خورشید یا ویتامین د3 برای تعیین هوش و سلامت و پیشرفت ملتها لازم است که دانسته شود
    آیا ایران وارد عصر کودنی شده است؟  این عنوان اعلام میانگین ضریب هوشی 84 برای ایرانیان است،  که در نیمه اول 1402 در نشریات منتشر شد.  خیلیها از این موضوع تعجب کردند،  اما بنظر من حتی پایین تر از این است.  مهم آن:  از زمان صفویه بخاطر محدودیت های پوششی و مکانی برای زنان بویژه شهری،  آنها از ویتامین خورشید محروم شدند.  خود بخود فرزندان آنها با این کمبود بدنیا آمدند،  و شیر مادر را با این کمبود خوردند.  دوباره دختران درون محدودیت قرار گرفتند،  و نسل بنسل وضع مضاعف بدتر شد،  و در هر نسل کودنی بیشتر و نهادینه گردید.  کودن هرگز نمیفهمد کودن است،  ویتامین D3 فراموش نشود. عکس شماره 7432.
……………
   برچسبها:  تاریخ ویتامین, ویتامین خورشید, ویتامین د3, ضعف ملی, شکست مردمی, تاریخچه ویتامین, کشف ویتامین, کمبود ویتامین, ویتامین دی3, ویتامین D3.
   هشتگها:  #ویتامین_خورشید, #ویتامین_د3.
…………
تاریخ ویتامین خورشید یا ویتامین د3

مستندهای مربوط

مستندهای بیشتر را در آپارات و نماشا لینک آن در ستون کناری ارگ ایران
* * * * * * * * * *
……………………….
    توجه 1:  اگر وبسایت ارگ ایران به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  تارنمای ارگ ایران،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین عکسها و مطالب ارگ ایران را بیابید.
   توجه 2:  جهت یافتن مطالب،  یا پاسخ پرسش های خود،  کلمات کلیدی را در جستجوهای ستون کناری ارگ ایران بنویسید،  و مطالب را مطالعه نمایید،  و در جهت دانش مربوطه این تارنما،  با استراتژی مشخص یاریم نمایید.
   توجه 3:  مطالب وبسایت ارگ ایران،  توسط ده ها وبلاگ و تارنمای دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شود،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به ارگ ایران مراجعه نمایند.
   ــ  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.
پرسشهای خود را ابتدا در جستجوی ارگ ایران بنویسید،  به احتمال زیاد پاسخ خود را مییابید
جهت آینده ای بهتر دیدگاه خود را بنویسید،  و در گفتگوهای تاریخی و جغرافیایی و اجتماعی شرکت کنید.
برای دریافت منبع مورد نظر نوشته ها،  در بخش نظرات زیر برگه مورد نظر پیام بگذارید.
کلیک کنید:  تاریخ ویتامین خورشید یا ویتامین د3
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها


0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x