Skip to main content

بایگانی ماهانه ارگ ایران همراه تعداد نوشته ها

هفت نوشته تازه ارگ ایران

تاریخ و جغرافیای پادشاهی قاجار در این دوره از تاریخ ایران نیمی از نقشه جغرافیای سیاسی ایران از ایران جدا شد و کشورها و سرزمینهای دیگر شدند.  در زمان آنها ایران کشوری بود فاقد همه چی و ملت بیچاره.  هنوز بدرستی از رفتار استعمار و کمپانی هند شرقی در قاجاریه نمیدانیم،  در این زمان سعی شده بود،  ایران سپری در مقابل هندوستان انگلیس باشد.

تاریخ و جغرافیای پادشاهی قاجار

تاریخ و جغرافیای پادشاهی قاجار
تصویر کولبران دوران قاجاریه،  عکس شماره 3697.
تاریخ و جغرافیای پادشاهی قاجار
لوگو مراقب باشیم در دام تاریخ نویسی استعماری نیافتیم،  عکس شماره 1606.
این برگه بشماره 152 پیوست لینک زیر است:
تاریخ و جغرافیای پادشاهی قاجار

فهرست تاریخ و جغرافیای پادشاهی قاجار

       نوشته های بیشتر تاریخ و جغرافیای پادشاهی قاجار را در جستجوی ارگ ایران بیابید،  ممکن است مطلب مورد نظر شما در برگه های دیگر باشد،  و یا در این فهرست بروز نشده باشد.
 
لینکهای تاریخ و جغرافیای پادشاهی قاجار
 
1
 
2
کلیک کنید:
 
3
کلیک کنید:
 
4
 
 
 
 
 
…………….
تاریخ و جغرافیای پادشاهی قاجار

تاریخ و جغرافیای پادشاهی قاجار

      در دروغ های تاریخی نوشته اند که ایل قاجار از ترک هایی بودند،  که همراه سپاه هلاکو بی نام و نشان دروغ حمله مغول به ایران آمده اند،   تاریخ های دروغی همیشه می خواستند ایرانی ها را متفرّق و غریبه به خاک خود معرفی کنند،  تا استعمار و صهیونیسم بتواند بی هویتی و دشمنی و چند تیرگی ایجاد نماید.  در صورتیکه ترکمن تعریف جایی دارد،  و در بخش میانه قاره کهن سکونت داشتند.  برای توضیح بیشتر به مطالب فصلی وبلاگ مراجعه نمایید.
      در ابتدای قاجاریه بخشی از ترکمنها که رد پایی در تاریخ حکومتهای ایرانی داشتند،  به خدمت شاه طهماسب صفوی در آمدند.  در این بخش از تاریخ ایران آنها تمایل به رژیم های نو فئودالی پیدا کردند،  و بدین ترتیب بخشی از ترکمنها از بقیه که همچنان به سازمان قبیله ای وفادار بودند جدا شده،  و تقریباً در ضدیت با یکدیگر بر آمدند.  اینها برای طرح جدید خود مذهب شیعه را لازم دیده،  و مجبور شدند از سرزمین ترکمن نشین ایران بزرگ خارج شده،  و در نزدیکی آن تا تهران مقیم شوند.  حکومت افشاریه و زندیه که انرژی خود را از سازمان قبیله ای می گرفتند،  با این بخش از ترکمنها که به قاجار معروف شده بودند بدلیل تمایل سران آنها به نو فئودالی مخالفت بودند.
     آواخر قرن 18میلادی انقلاب صنعتی اروپا را داشت وارد دور جدید بورژوازی استعماری می کرد،  ولی ایران هنوز درگیر تقسیم قوا بین سازمان قبیله ای و نو فئودالی بود.  این مهم یکی از اساسی ترین مسائل تاریخ ایران است،  و در این زمان استعمارگران می دانستند،  نمی توانند با سازمان قبیله ای کار کنند،  برای همین آنها از نو فئودالی ایران حمایت کردند،  که باعث شد قاجارها به حکومت برسند.
      در تاریخهای دروغی از ابتدای این خاندان خیلی دروغ نوشته اند،  و نیاز است تحقیقات مستقل صورت گیرد.  بویژه در این تاریخها نوشته اند،  بدلیل ایرانی نبود و داشتن خون مغول کشتند و کور کردند و یا از بی لیاقتی آنها نوشته اند.  در صورتی که ایران داشت مسیر طبیعی خود،  از سازمان قبیله ای به تشکیلات فئودالی را طی می کرد،  و قاجاریه در این راه کار عادی خودش را انجام می داد.
      این مهم را باید در نظر داشت،  زمان قاجار و از آغاز آنها،  شرکت هند شرقی بریتانیا بزرگترین قدرت اقتصادی و سیاسی زمان بود.  این کمپانی بسیار زیاد از درک و دانش زمان خودش جلو بود،  که غیر قابل تصور است.  این کمپانی در روی کار آمدن،  یا در واقع روی کار آوردن قاجاریه نقش پنهان زیادی داشت.  آنها داستانهای زیادی برای ربودن تاریخ و حکومت ایران در این زمان درست کردند،  آنها عوامل و علم لازم برای اینکار را داشتند.
تاریخ و جغرافیای پادشاهی قاجار

کرونولوژی پادشاهی قاجار

  * حدود 1786م ــ  آغاز حکومت آغا محمد خان قاجار،  بدلیل انبوه دروغ در این دوره از باز نویس آنها خود داری می شود،  تا تحقیقات مستقل صورت گیرد.
  * 1797م ــ  سلطنت فتعلی شاه، برادر زاده آغا محمد خان،  نام اصلی او بابا خان پسر حسینقلی خان و والی فارس و مقیم شیراز بود.
  * 1800م ــ  الحاق گرجستان به روسیه،  هراکلیوس والی گرجستان از طرف ایران در زمان آغا محمد خان از دولت روسیه تقاضا کرد که گرجستان را تحت حمایت خود قرار دهد.  کاترین ملکه روسیه سپاهی فرستاد که به سبب فوت کاترین مراجعت کردند،  سپس گرگین خان (ژرژ دوازدهم) پسر هراکلیوس و جانشین وی تقاضای خود را در زمان الکساندر اول امپراطورر روس تجدید نمود و الکساندر سپاهی فرستاد گرجستان را تصرف کرد و این واقعه مقدمه جنگ های بین ایران و روس گردید.  لازم به یاد آوریست طبق بر آوردهای تاریخی آمار در این زمان روسیه حدود 40 میلیون نفر جمعیت داشته و ایران حدود 5 میلیون نفر.
   در همین زمان اولین میسیون سرجان ملکم به نمایندگی کمپانی هند شرقی وارد ایران شد،  رجوع شود به اینجا.
  * 1804 م ــ  جنگ ایران و روس،  ژنرال سیسیانوف روسی بدون اعلان جنگ به ایروان لشکر کشید و شهر را محاصره کرد،  فتعلی شاه به صحنه جنگ شتافت و روسها مجبور به فرار شدند.  در دهه اول قرن 19 جنگها و زد و خورد های بی نتیجه بین ایران و روس ادامه داشت،  در این باره کتاب هایی نوشته شده است،  ولی نیازمند تحقیقات مستقل می باشد.
  * 1806 م ــ  ورود میسیون ژوبر فرانسوی،  از طرف ناپلئون به ایران.
  * 1812 م ــ  جنگ اسلاندوز،
  * 1813 م ــ  عقد پیمان گلستان،  در اینجا.
  * 1817 م ــ  سفارت ژنرال یرمولوف روسی،
  * 1828 م ــ  عقد پیمان ترکمن چای،  در اینجا.
  * 1833 م ــ  محاصره هرات،
  * 1835 تا 1848 م ــ  سلطنت محمد شاه،
  * 1848 تا 1896 م ــ  سلطنت ناصرالدین شاه،
  * 1896 تا 1907 م ــ  سلطنت مظفرالدین شاه،
  * 1905 م ــ  آغاز انقلاب مشروطیت،  یا در واقع اولین انقلاب بورژوازی در قاره کهن.
  * 1906 م ــ  صدور فرمان مشروطیت و گشایش اولین مجلس شورای ملی،
  * 1907 تا 1909 م ــ  سلطنت محمد علی شاه،
  * 1909 تا 1925 م ــ  سلطنت احمد شاه،
  * 1910م ــ  دولت انقلابی بر اوضاع مسلط شد،  تشکیل مجلس دوم،  جهت اطلاع بیشتر به راه راستی مراجعه شود.
تاریخ و جغرافیای پادشاهی قاجار

ناصرالدین شاه

تاریخ و جغرافیای پادشاهی قاجار
   تصویر ناصرالدین شاه قاجار و اسب تاجدار،  سن پترزبورگ 1253،  نقاشی آبرنگ و مداد اثر میخائیل زیجی نگاره گر سرشناس مجارستان،  محل نگهداری موزه آرمیتاژ روسیه،  عکس شماره 2925.
      ناصرالدین شاه نخستین شاه ایرانی بود که به کشور های اروپایی سفر کرد.  او در سال 1253 شمسی در اولین مرحله سفر خود به اروپا از روسیه دیدن کرد.  در طول اقامت شاه در سن پترزبورگ، میخائیل زیچی نقاش سرشناس مجارستانی چندین نگاره از او خلق کرد،  که امروزه در موزه ارمیتاژ سن پترزبورگ نگه داری می شود.  این نقاشی آبرنگ و مداد،  ناصرالدین شاه را سوار بر اسب به تصویر کشیده است.
تاریخ و جغرافیای پادشاهی قاجار
   تصویر پرتره قاجاری جمشید با شمایل هخامنشی،  این نگاره آبرنگ بر روی پارچه اثر نقاشی نا‌شناس در عصر قاجار است،  که جمشید پادشاه اساطیری ایران را به تصویر کشیده است.  عکس شماره 2923.
      نکته جالب این نگاره ظاهر و شمایل هخامنشی جمشید است.  در دوره قاجار به مانند دوره‌ های حکومت صفوی و حکومت سلجوقی و پادشاهان ساسانی و نحوه کشور داری آنان الگوی شاهان قرار می‌گرفت،  و میراث ساسانی سنگ بنای هویت ایرانی را تشکیل می‌داد.  اما با نزدیک شدن به پایان سده نوزدهم میلادی،  توجه ایرانیان به تمدن هخامنشی معطوف گردید.
      لباس، ظاهر و حالت جمشید در این نگاره از سنگ نگاره‌ های پارسه و دیگر آثار باقیمانده از عصر سلسله هخامنشی الهام گرفته شده است.  این اثر با طول سی و چهار و عرض بیست و یک سانتی متر امروزه در موزه ارمیتاژ روسیه نگهداری می‌شود.  با این نمونه تصویر،  دید ژرف و عمیق و گسترده ایرانیان در دوره های مختلف،  نسبت به تاریخ و گذشته شکوهمند و پویای خود،  کاملاً پیداست.
      امروزه عده ای کوته فکر بظاهر سرشناس،  بتازگی به جمع عوامل و چهره های استعمار پیوسته اند،  و مذبوحانه سعی در کوچک شمردن و کوبیدن تاریخ ایران را دارند،  تا بلکه استعمار و امپریالیسم بخیال خام و پوچ،  بتواند به خواسته خودش یعنی نابودی ایران و ایرانی،  که پندار پلید تاریخی دشمنان ایران است برسد.  ولی جوانان باهوش و فهمیده ایران،  چون همه تاریخ با این دشمنان مقابله می کنند،  و آنها را مانند تمام امثالشان از تاریخ و سرگذشت ایران حذف می کنند.
تاریخ و جغرافیای پادشاهی قاجار
عکس مظفرالدین شاه قاجار،  عکس شماره 1285.
تاریخ و جغرافیای پادشاهی قاجار
صحیح نویسی در تاریخ
     یکی از اشتباه های مهم در تاریخ ندانستن اختلاف نوع رژیم ها می باشد،  سلسله، حکومت، شاهنشاهی، را بطور گسترده در همه مراحل تاریخ نام برده اند.  سلسله یعنی حلقه های بهم پیوسته، حلقه هایی که خود جدا گانه هستند،  ولی در یک جمع یا مجموعه قرار دارند،  در تاریخ به مصر باستان می توان گفت سلسله،  که رژیم شامل حلقه هایی بود که از یکدیگر جدا ولی در نهایت در جمع یک رژیم بودند.
      سلسله هخامنشی که دوره های اول آنرا بدون شناخت کامل ایلام گفته اند،  از آن جمله می باشد،  که با تحلیل های ساختار تاریخی اجتماع هم خوانی دارد.  بنا بر این در وبلاگ و نوشته ها هخامنشیان را بعنوان سلسله نام می برم.  حکومت، به رژیم هایی گفته می شود که فرمان روایی دارند،  ولی فاقد مرکزیت و قبله گاه هایی مانند کاخ سلطنتی و یا تاج شاهی و امثال آن می باشند،  در تاریخ رژیم اشکانیان از این قبیل است،  در این وبلاگ از اشکانیان به نام حکومت اشکانیان نام می برم.
      شاهنشاهی،  به رژیم هایی گفته می شود،  که پادشاهی از خاندانی خاص در رأس امور است،  و فرزند او جانشین می شود،  در این وبلاگ ساسانیان را می نویسم شاهنشاهی ساسانیان،  پادشاهی قاجاریه، پادشاهی پهلوی.  در این تارنما سعی می کنم واژه ها و اسامی را با تعریف هر چند کوتاه بنویسم،  تا اندکی از درهمی های موجود در کتابهای تاریخی کم کنم،  برای اطلاعات بیشتر به لینکها مراجعه شود.  امید است عزیزان تاریخ نگار به این نوع موضوعات توجه نمایند،  و در جهت بهبود واژه های تاریخی اقدام کنند،  البته توجه داشته باشند،  اینکار تبدیل به بازی با کلمات نگردد.
تاریخ و جغرافیای پادشاهی قاجار در این دوره از تاریخ ایران نیمی از نقشه جغرافیای سیاسی ایران از ایران جدا شد،  و کشورها و سرزمینهای دیگر شدند
کولبرهای ژنده پوش دوران قاجار،  عکس شماره 7406.
      دسیسه های استعماری حکومت #نادرشاه ملی گرا،  و حکومت #کریم_خان مردم گرا را کنار زد،  و از سادگی و غفلت مردم استفاده برد،  #قاجار بیچاره کننده چشم در آور را بیش از 140 سال بکشور حاکم کرد.  اگر رقابت و جنگ #امپریالیسم اتفاق نمی افتاد،  #قاجاریه همچنان بر کشور حکومت میکرد.  در زمان آنها ایران کشوری بود،  فاقد همه چی و ملت بیچاره.  مراقب باشیم و #استعمار و امپریالیسم را بشناسیم،  تا بیشتر در تله و ترفندهای آنها نیافتیم.
……………
   برچسبها:  تاریخ قاجار, جغرافیای قاجار, پادشاهی قاجاریه, شاه قاجار, حکومت قاجاریه, تاریخ قاجاریه.
………….
تاریخ و جغرافیای پادشاهی قاجار
مستندهای مربوط
مستندهای بیشتر را در آپارات و نماشا،  لینک آن در ستون کناری ارگ ایران
قبرستان متجاوزین انگلیسی در بوشهر درس عبرتی برای استعمارگران بود، که دانستند نمی توانند با نیروی نظامی به ایران و ایرانی پیروز شوند. از آن تاریخ آنها شیوه ترفندهای فرهنگی برای شکست ایرانی پیشه کردند. مراقب باشیم و از تاریخ و فرهنگ و جغرافیا و تمدن ایرانی بشدت و دقیق و علمی دفاع نماییم. مشروح در http://arq.ir/127
* * * * * * * * * *
……………………….
    توجه 1:  اگر وبسایت ارگ ایران به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  تارنمای ارگ ایران،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین عکسها و مطالب ارگ ایران را بیابید.
   توجه 2:  جهت یافتن مطالب،  یا پاسخ پرسش های خود،  کلمات کلیدی را در جستجوهای ستون کناری ارگ ایران بنویسید،  و مطالب را مطالعه نمایید،  و در جهت دانش مربوطه این تارنما،  با استراتژی مشخص یاریم نمایید.
   توجه 3:  مطالب وبسایت ارگ ایران،  توسط ده ها وبلاگ و تارنمای دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شود،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به ارگ ایران مراجعه نمایند.
   ــ  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.
پرسشهای خود را ابتدا در جستجوهای تارنما بنویسید،  به احتمال زیاد پاسخ خود را می یابید
جهت آینده ای بهتر دیدگاه خود را بنویسید،  و در گفتگوهای تاریخی و جغرافیایی و اجتماعی شرکت کنید.
برای دریافت فهرست منابع نوشته ها،  در بخش نظرات زیر برگه مورد نظر پیام بگذارید.
اشتراک در
اطلاع از
guest
13 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی
علی
2 سال قبل

در یکی از موزه های روسیه سردیس آغا محمد خان هست ، چرا قیافه اش در آن تندیس مانند دراکولا است؟ ممکن است جنبه نژاد پرستانه داشته باشد ، چون آغا اجازه دخالت بیگانه ها را نمی داد

پارسا
پارسا
2 سال قبل

فتحعلی انسانی شجاع بود و این از مزایای این شاه قاجار بود ، باعث و بانی عهدنامه ترکمنچای ، عباس میرزا ، میر فتاح مجتهد و آقای گور اوزلی (سفیر انگلستان) بودند نه فتحعلی!!!

پارسا
پارسا
2 سال قبل

تحقیقات جنگ های ایران و روس چگونه پیش میره استاد ، کمک نمی‌خواهید؟

قزلباش
قزلباش
2 سال قبل

فتحعلی چقدر خوشتیپ بوده 

سجاد
سجاد
2 سال قبل

قاجار ها باقیمانده خزر ها هستند.

عمروفسکی
عمروفسکی
2 سال قبل

کرمان ۲۰۰۰۰ نفر جمعیت اگر هم ۲۰۰۰۰ تا رو کشته الان شهر باید متروکه می شد . کشته که کشته ولی احتمالا چند ده نفر یا خیلی باشه چند صد نفر ۲۰۰۰۰ رقم کمی نیست.

اصغر سبیل
اصغر سبیل
2 سال قبل

گوش کن فتحعلی اگر میخواهی به راحتی و بدون هیچ شورشی سلطنت کنی سعی کن تا جایی که می توانی مردم رو گرسنه نگهدار.
چه میگویید چرا سنگ قاجار های خائن رو به سینه می زنین

پارسا
پارسا
2 سال قبل

سلام استاد آیا واقعا اون طوری که گفته شده آغا محمدخان فرد بیرحمی بود و کوهی از چشم میساخت آخه تو اون ماجرا که تعداد اشخاص رو معلوم کرد جمعیت کرمان. هنوز به آنجا نرسیده بود .لطف کنید یه مقاله در این باره بنویسید و اگر اتمام یافت لینکش رو هم همینجا قرار بدین . با تشکر از جناب راوید نخبه ی سرزمین پارس????13
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x