برگ نخست

برگ نخست ارگ ایران انوش راوید راهنمای خواندن این تارنماست،  و امید دارد زمان خوب و مفیدی در وبسایت تاریخی و اجتماعی ارگ ایران داشته باشید.  تارنمای ارگ ایران،  جدیدترین بررسیها درباره تاریخ و جغرافیا و تاریخ اجتماعی ایران و جهان از انوش راوید است،  و دید نوین به تاریخ ارائه می دهد.

برگ نخست ارگ ایران انوش راوید

 برگ نخست ارگ ایران انوش راوید
تصویر یک ارگ تاریخی در ایران، عکس شماره 3112.
برگ نخست ارگ ایران انوش راوید
لوگو در علم جستجوگر و کنشگر باشید،  واکنشگرا نباشید،  عکس شماره 1621.
 
توجه و مهم
ارگ ایران  و  دید جدید
      وبسایت ارگ ایران یک تارنمای شخصی،  در آزادی اندیشه و قلم و محیط دمکرات اینترنت،  برابر با قوانین جمهوری اسلامی ایران است.  وبسایت ارگ ایران برای اشخاص و جوانان باهوش با اندیشه پویای تاریخی است.  در وبسایت ارگ ایران،  دید جدید از تاریخ و تاریخ اجتماعی ایران ارائه می شود.
      ارگ ایران انوش راوید مقدمه ای بر نظریه تاریخ نویسی نوین ایرانی،  بر پایه شناسایی دروغها و حذف آنها است.  ممکن است مطالب آن برای افرادی که ذهنهای حافظه محوری آموزشی دارند،  بدرد نخورد و متوجه آن نشوند.  اگر اینقبیل افراد اشتباه وارد وبسایت ارگ ایران انوش راوید شدند،  لطف نمایند خارج شوند. مشروح در:

سبک خواندن تارنمای ارگ ایران

      تارنمای ارگ ایران،  بمنظور ایجاد دید جدید به تاریخ و تاریخ اجتماعی و جغرافیای تاریخی،  برای تاریخ نویسی نوین ایرانی است.  بمنظور این هدف شعار  “در علم جستجوگر و کنشگر باشید،  واکنشگرا نباشید”  را مطرح کردم،  و از همه علاقمندان به درک رشد و تکامل در علم تاریخ می خواهم،  ابتدا کلمات کلیدی مطالب مورد نظرشان را در جستجوهای تارنمای ارگ ایران بنویسند،  تا به مطالب مورد نظرشان برسند.
      هزاران صفحه مطلب و مقاله و هزاران پرسش و پاسخ در این تارنما وجود دارد.  به احتمال زیاد عزیزان پاسخ خود را خواهند یافت.  بیش از یک دهه گذشته هزاران پرسش همه  در اینجا پاسخ داده شده است.  با مطالعه مطالب و پاسخها بدست آمده از جستجوی ارگ ایران،  درصورتیکه به نتیجه نرسیدید،  منتظر پرسشها و نظرهای حرفه ای تر از شما هستیم.
   توجه:  اگر هنگام مطالعه مطالب ارگ ایران لینکی باز نشد،  موضوع و عنوان آنرا در جستجوی همین تارنمای بیابید.
   توجه مجدد:  ابتدا موضوع و پرسش خود را در جستجوی ارگ ایران بنویسید،  و پاسخ خود را بیابید،  اگر نیافتید کامنت بنویسید.
برگ نخست ارگ ایران انوش راوید

در علم جستجوگر و کنشگر باشید

      برای علم و رشد و تکامل آن جستجو کنید،  و درباره موضوعهای مورد نظر کنشگر باشید،  یعنی حرکتهای مفید انجام دهید،  مانند بگردش درآوردن گردونه یادگیری.  در مقابل مطالب و آنچه که می بینید و می شنوید و می خوانید،  واکنشگرا نباشید،  که مثلاً انگشت بدهان بگیرد،  و بگویید وای پس اینجوری بود.  یا اینکه عصبی و نگران یا دلسرد و دلگرم شوید،  و عکس العمل های ساده نشان دهید.
برگ نخست ارگ ایران انوش راوید
برگ نخست ارگ ایران انوش راوید
برگ نخست ارگ ایران انوش راوید
برگ نخست ارگ ایران انوش راوید
برگ نخست ارگ ایران انوش راوید
برگ نخست ارگ ایران انوش راوید
برگ نخست ارگ ایران انوش راوید
      توجه:  جهت دسترسی به مطلب مورد نظرتان،  آنرا در جستجوهای ارگ ایران بنویسید.
   ــ  افراد بیش ملی گرا یا بیش مکتبی،  لطفاً از خواندن و نظر دادن خود داری نمایند.
   ــ  جوانان با هوش متخصص ایران،  برای نگارش تاریخ نوین به انوش راوید بپیوندید.
برگ نخست ارگ ایران انوش راوید
برگ نخست وبسایت ارگ ایران انوش راوید

مستند های مربوط

مستند های بیشتر را در آپارات وبسایت ارگ ایران ببینید،  لینک آن در ستون کناری
 تارنمای ارگ ایران   http://arq.ir 

172 نظر در “برگ نخست

 1. درود دوباره خدمت شما جناب راوید عزیز

  داشتم مطلب شما درباره تاریخ تیموریان و گورکانیان هند رو مطالعه میکردم و میخواستم این سوال را بپرسم که آیا تاج محل که تصویرش را در وبلاگتان قرار دادید توسط ایرانیان و نوادگان گورشان ساخته شده؟

  با تشکر فراوان بابت مطالبات بسیار مفیدتان

 2. با سلام دوباره خدمت شما استاد انوش راوید عزیز و گرامی چگونه از مطالب جدید شما در طول روز با خبر بشوم و چگونه پرسش و پاسخ های بنده در قسمت های پرسش و پاسخ شما جاگذاری میشه؟    

  • درود و سپاس از توجه شما، لطف نمایید در جستجوها و یا ابتدای ستون کناری بخش بایگانی بیابید، پرسش ها و پاسخهای کوتاه در زیر برگه مربوطه هستند،  و بلند و مفصل در لینک پرسشها و پاسخها در ستون کناری، پاینده باشید.

 3. با سلام دوباره خدمت شما انوش روید ارجمند

  بنده داستان جنگ های چالدران و اعراب و مغولان رو نفهميدم

  پس جطوری این همه ویرانه از آن زمان وجود داشته و کشته های زیادی از ایرانیان در آن مدت بر زبان آمده

  و درباره دیوار چین اگر توضیحی غیر از واقعیات غربی دارید در اینجا بیان کنید

  با تشکر

 4. اما در خود مطالب فارسی زبان هم اشاره ای به تمدن جیرفت نشده و همگی از مصر باستان به عنوان قدیمی ترین تمدن جهان یاد کردند.

  حتی خود مطالب انگلیسی   عرب زبان هم به این موضوع اشاره کردند

  شنیدم تمدن بین النهرين 5000 سال قبل از میلاد شکل گرفت

  تمدن جیرفت چند سال قبل شکل گرفت؟

 5. ولی حتی خود منابع ایرانی هم میگویند تمدن مصر قدیمی ترین تمدن هست

  بنده بررسی کردم تمدن بین النهرين درست ازآب دراومد ولی نمیدونم شما با چه سندی میگویید جیرفت؟

  • درود سپاس از توجه شما، قدیمی ترین تمدن نویسایی تمدن کهن جی در جیرفت ایران است، در جستجوهای ارگ ایران می توانید بیابید، پاینده باشید.

 6.  سلام وقت بخیر یک نام  اصیل  ایرانی برای محصولات در بازار می خواهم لطفا راهنمایی فرمایید.باتشکر

 7. با سلام و درود به شما

  ببخشید من کنکاش می کنم و این ویژگی من را برای این بدانید برای بیشتر آشنا شدن بدانید چون من یکبار در برنامه تلویزیونی چند سال پیش که با خواهر نیما یوشیج که در سالمندان بودند گفتگویی کردند وایشان بیان کردند خواهر و برادر من کسی است که با هم در اندیشه بهم نزدیک باشیم خواهش می کنم کمی از زندگینامه تان به ما بگویید

 8. سلام جناب راوید…من از شاگردان قدیمی استاد داوود ارجمند هستم و در صفحات شما مصاحبه ای از ایشان دیدم تقاضای من این است چگونه میتوانم ایشون رو ببینم و یا شماره تماس و یا هر وسیله ای که بتونم به ایشون دسترسی داشته باشم\به منلطف بزرگی خواهید کرد چون ایشون بخشی از تاریخ زندگی من رو شکل دادند…

  با تشکر

  فرهاد معظمی

 9.  سلام،  با سپاس از تارنمای ارزشمند و روشنگر شما می خواستم درخواست نمایم که پارسی نویسی را بیشتر رعایت بفرمایید برای نمونه واژگان بیگانه پرکاربرد در تارنمای شما :

  سیستم(فرانسوی) = سامانه

  لینک(انگلیسی) = پیوند

  سایت(انگلیسی) = تارنما

  لیست(انگلیسی) = فهرست

  استراتژی(فرانسوی)= راهبرد

  تکنولوژی(فرانسوی) = فن آوری

  •  درود و سپاس از توجه شما،  چشششششششم …..،

   البته من از هر دو گونه واژه مشابه پارسی و خارجی استفاده می کنم.  دو علت دارد:

   یک،  اینکه در جستجوهای اینترنتی مردم بیشتر واژه های خارجی را بکار می برند.

   دو،  واژه هایی که بنظر می رسد غربی و یا عربی هستند،  همه ریشه های پارسی دارند،  که بدروغ هندو اروپایی گفتند،  تقریباً همه واژه ها را ریشه یابی کردم و درمیان مطالب وبلاگ است.

   مانند:  استراتژی = استرا + تژی = تز استر ملک هخامنشی.

   مهم این است که نباید زبان اصلی پیدایش خط و نویسایی که از ایران،  و زبان و خط ایر است،  بطور کل به خارجیها واگذار کنیم،  و آنها نام کذایی هندواروپایی روی آن بگذارند.

   توضیحات بیشتر در پیوندهای زیر،  تندرست و پیروز باشید

   http://arq.ir/115

   http://arq.ir/261

 10. درود، من هوادار تارنمای ارگ ایران هستم و آنرا می خوانم از شما سپاسگزارم

 11. سلام آقای انوش راوید گرامی، پیشنهاد شما برای یک کتاب تاریخی چیه ؟ در حقیقت می‌خوام تاریخ ایران رو بخونم ،کتاب های زیادی پیشنهاد میشه اما خب ترجیح میدم پیشنهاد شما رو بدونم . ممنون

  • درود گرامی،  کتاب فاقد بازخورد و پرسش و پاسخ است،  برای همین ذهن را بسته به محتوای خود نگه میدارد. در این قرن کتاب دوست ندارم، فقط کتابهای مرجع آماری را نگه داشتم.

   اکثر کتابهای فارسی تاریخی به نوعی رو نویسی از کتاب های قبلی است،  و هیچ طرح و پژوهش تازه ندارند،  پیشنهاد من وبلاگ خوانی است.  وبلاگ مرا بخوانید،  هم دید تازه ای به تاریخ می دهد،  هم امکان پرسش و پاسخ و گفتگو دارد،  که کمک بزرگ به روشنگری ذهن است،  تندرست و پیروز باشید

 12. درود جناب انوش راوید

  من امروز با وبسایت شما اشنا شدم که البته موجب افتخاره..

  اگه براتون مقدوره از تاریخ خوانین بلوک سبعه جنوب " در عهد قاجار" مطلب بنویسید.

  بلوک سبعه مناطق هفت گانه در استان هرمزگان کنونی که زیر نظر امرای فارس اداره میشد.

  با تشکر فراوان

  ارسطو از بندرعباس 

 13. باسلام و درود فراوان سوالی داشتم درباره کعبه و شهر مکه که در قرآن یکبار مکه و بار دیگر بکه نامیده شده است اخبرا باستانشناسی بنام دان گیبسون ادعا کرده شهر پترا همان شهر بکه است و قبله مسلمانان در ابتدا شهر پترا بوده و بعدها عبدالله بن زبیر با تخریب کعبه در پترا حجر الاسود را با خود به شهر مکه کنونی آورده وکعبه را بنا کرد و بعد از آن عباسیان برای مبارزه با امویان که بر شمال افریقا و اسپانیا حاکم بودند بسوی مکه نماز خواندند و امویان همچنان قبله ی آنها پترا بود 

  • درود،  این نوشته شما را در چند جای دیگر هم خواندم،  و مستند مربوطه را هم دیده ام،  سطحی نگری دارند.  البته هنوز هم تعداد کمی مسلمانان در کشورهای مختلف رو به پترا و چند جای دیگر نماز می خوانند.

   مک همان بک است،  و در جنوب ایران بوده،  که مکران می گفتند،  یعنی سرزمین مک،  و شبه جزیره عربستان نیز خاک مکران،  بمرکزیت بغدونی یا بکدونی یا مقدونی ایران بوده.

   نماز خواندن رو به معابد در طول تاریخ خیلی مفصل تر از اینهاست،  رو به اهرام و ایشتار و مردوک و کعبه های مقدس.  دوره های رشد و تکامل تاریخ اجتماعی در دینها نیز باعث تغییرات پیوسته و ناپیوسته شده است،  متخصصان دینی بهتر می دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
وبلاگ-کد جستجوی گوگل