تولیدات فنی خانگی

تولیدات فنی خانگی
پیش گفتار
در این پست چند نیاز و ذوق و هنر فنی در منزل را می نویسم و ادامه می دهم.
ابزار لازم در خانه
      امروزه با استفاده گسترده و زیاد از ابزار و وسایل در خانه و آشپزخانه،  که تاکنون در تاریخ تمدن وجود نداشته،  نیاز زیاد به نگهداری و تعمیرات این وسایل هم پیش آمده است.  نمی شود برای هر کاری کلی پول داد و وقت تلف کرد،  این و آن تعمیر کار را دید،  یا منتظر بود یکی از آشنایان که به تعمیرات ساده وسایل خانگی وارد است،  بیاید و از او خواهش تعمیر نمود.  بدین منظور ابتدا هر منزل نیازمند یک جعبه ابزار است،  که در آن مقداری ابزار اولیه برای تعمیر و نگهداری در آنها باشد.  سپس شوق و علاقه به تعمیر و نگهداری نشان داد،  در ایران معمولاً خانمها از این کار مهم شانه خالی می کنند،  و در روش زندگی ایرانی تعمیر وسایل خانه توسط بانوان تقریباً جایی ندارد،  که خیلی بد است.
  من بارها با این موضوع برخورد کرده ام،  به خانه ای رفتم که در آن بانو و مرد خانه و چند جوان پسر و دختر داشته اند،  ولی برای تعویض یک کلید یا پریز برق یا کولر و غیره وا مانده بودند.  حتی در موردی بدیدن یک فامیل رفتم،  او مردی 35 ساله و استاد سخت افزار کامپیوتر در دانشگاه بود،  شیر دستشویی او چکه می کرد،  و آنرا بسته بودند.  او و همسرش نمی توانستند یک مغزی تعویض کنند،  و هر چه به تعمیر کار سر کوچه اشان گفته بودند،  او هم امروز و فردا کرده بود.  این چه استاد سخت افزار است،  وقتی در استراتژی ایرانی از تخصصی و تخصصی تر شدن گفته ام،  باید این هرم یا مخروط  تخصصی قاعده ای گسترده از معلومات و اطلاعات عمومی و فنی داشته باشد،  تا ماندگار باشد،  بدون قاعده وسیع هر باد و باران آنرا از بین می برد.
عکس جعبه آچار خانگی
عکس جعبه آچار خانگی،  عکس شماره 7149.
      در جعبه ابزار،  چند انبردست و پیچ گوشتی،  و چند آچار برای لوله کشی،  و متر نواری و نوار چسب برق و نوار تفلن آب بندی باید باشد. از وسایل برقی یک دریل خانگی و چند مته هم لازم است،  برای تهیه اینها می توانید به نزدیکترین ابزار فروشی رفته،  و با کمک ابزار فروش این ابزار را جمع و جور نمایید.  امروزه با وجود ابزار چینی،  اینها خیلی ارزان تمام می شوند،  حتی ارزانتر از خوردن خانوادگی غذا برای یک شب در رستوران.  ادامه دارد و باز نویسی می شود.
بخاری هیزمی دست ساز
       عده ای خوش ذوق،  دوست دارند وسایلی دست ساز داشته باشند،  مانند خود من که تمام خانه ام از وسایل دست ساز خودم است،  البته آنهایی که امکان دارد،  مانند همین میز کامپیوتر که الان کار می کنم.  یک مطلب درباره بخاری هیزمی در اینترنت گذاشتم،  کلی بمن ایمیل زدند و مشخصات بیشتر خواستند،  بهمین جهت این متن و دستور ساخت را می نویسم.
      اولین بار در قرن 12 میلادی با پیدایش چدن بخاری هیزمی ساخته شد،  سوئد اولین کشور استفاده کننده و سازنده آن بود.  بخاری هیزمی انواع مختلف دارد،  که از چدنی آن در مناطق جنگلی کانادا و روسیه و اسکاندیناوی استفاده میشود.  همچنین با ورق آهن در ضخامت های مختلف و ابعاد مورد نظر ساخته می گردد،  و در شمال چین و شمال هند بیشتر استفاده  می نمایند.  در مناطق جنگلی شمال ایران هم از بخاری هیزمی،  در ابعاد کوچک و یک طبقه و با ورق آهن به ضخامت نیم تا یک میلی متر استفاده می کنند،  که دلیل آن ارزان تمام شدن بهای آن است.  ولی خود بخود به دلیل نوع کار و جنس آن عمر کمی دارند.  امروزه بدلیل گران بودن هیزم در ایران و فراوانی و ارزانی نفت و گاز،  از بخاری هیزمی استفاده کلی نمیشود.
      حدود سی سال پیش با یک طرح جدید،  برای اولین بار در شمال ایران اقدام به تولید بخاری هیزمی دو طبقه فر دار،  و با استفاده از ورق ضخیم دو ملی متر نمودم،  که ابتکار جالبی بود و بسیار مورد استقبال قرار گرفت.  از مزایای این بخاری وجود یک فر در طبقه بالای آتش دان بود،  که به راحتی قابل تنظیم بود.  همچنین میتوانستند درب بخاری را باز نمایند،  و سوختن هیزم و آتش را چون شومینه تماشا نمایند،  بدون اینکه دودی بیرون آید،  این کار دو خاصیت عمده دارد،  بهدر نرفتن گرما،  و برخورد مستقیم آتش به شخص،  که در مناطق رطوبتی برای سلامتی و رفع رماتیسم بسیار مهم است.  همچنین در آن امکان درست کردن کباب با سیخ یا طوری است،  فر طبقه فوقانی آن هم غذا را خیلی خوش مزه می کند.
  توجه کنید:  برای اینکه دود بیرون نیاید می بایست 5 تا 10 سانت فاصله بین سه طرف دیواره فر با بدنه بخاری باشد.  در ضمن قابل نصب و استفاده از سوخت های فسیلی و گاز می باشد،  بدین منظور کافیست یک شعله گاز،  یا یک کاربراتور نفت،  با دقت کارشناسی به آن نصب کنید.  با ترنم باران در کنار این بخاری و نوت بوک و نارنگی و عشق و سلامتی و زندگی.  
   عکس بخاری هیزمی،  عکس شماره 7742.  این بخاری با ورق یک و ربع سیاه است،  ابعاد کلی آن در دو پهلو 66 در جلو و عقب 50 و ارتفاع بدون پایه 80 و درب فر و آتشدان 30 و 35 سانتیمتر است.  هر شخص با سلیقه خود می تواند ابعاد آنرا تغییر دهد،  همچنین از ورق ضخامت یک و نیم یا دو ورق سیاه یا روغنی استفاده نماید.  ابعاد یک طبقه هم می توان بنا به خواسته و سلیقه تعیین نمود.  البته یاد آوری مجدد نمایم بخاری هیزمی یک طبقه حلبی یا با ورق نازک در بازار یافت می شود.
      یاد آوری نمایم بخاری یک طبقه موقع روشن بودن حتماً باید درب آن بسته باشد،  زیرا دود بیرون می آید.  در بخاری دو طبقه فر دار،  می توان چند قلاب برای آویزان کردن کتری و غیره در آتشدان قرار داد،  آب آن کتری برای چای و پخت و پز خیلی خوب است،  و طعم و بوی دود مطلوبی می دهد.  چند ابتکار از این قبیل هم می توان به آن افزود،  و لذتش را برد.
   پرسش:  آیا پرت گرمایی شومینه زیادتر از بخاری فلزی هیزمی است؟
   پاسخ:  بخاری فلزی گرمای بدنه خود را به محیط می دهد،  ولی شومینه اینگونه نیست.
   پرسش:  شما کسی رو می شناسید که داخل یک بخاری فلزی که خودم طراحی کرده ام،  کاربراتور نصب کنه؟
   پاسخ:  من نیز برای بخاری هیزمی منزل خودم کاربراتور نصب کردم،  می توانید از تعمیر کار بخاری نفتی هم کمک بگیرد.
   عکس طرح بخاری هیزمی فردار چهار گوش و گرد،  و موقعیت فضای داخلی دودکش و فر،  عکس شماره 7743.
بهترین بخاری هیزمی ایران
      یکی از بهترین بخاری های هیزمی و ذغالی ایران را شرکت سایه سازان درست می کند،  این شرکت توسط آقای براتیان و پسران اداره می شود،  و بهترین ابتکار های فنی را در ساخت بخاری هیزمی بکار می برند.  جهت تهیه این نوع بخاری ها،  که بنا به سفارش یک و دو و سه طبقه درست می شوند،  با شرکت سایه سازان در لینک زیر تماس بگیرید:
 
     تصویر دو مدل بخاری هیزمی بسیار عالی،  جهت دیدن عکس های طرح های بیشتر به سایت سایه سازان مراجعه نمایید،  و جهت سفارش و خرید اقدام کنید.  عکس های 8574 و 8575.
آبی= روشنفکری و فروتنی،  زرد= خرد و هوشیاری، قرمز=  عشق و پایداری،  مشروح اینجا
    توجه:  اگر وبسایت به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.
ارگ   http://arq.irوبلاگ-کد جستجوی گوگل