تاریخ و جغرافیای کولی کوچی در ایران

تاریخ و جغرافیای کولی کوچی در ایران که بعنوان اقوام کولی و لولی گفته می شود،  کیان اولیه آنها منشاء آریایی ایرانی دارند،  شامل تعداد زیادی طایفه است،  که خیلی کم مورد پژوهش دقیق قرار گرفته است.  وسعت تاریخی قلمرو کوچ آنها زیاد،  و شامل بخشهای وسیع از قاره های آسیا و اروپا بود.
تاریخ و جغرافیای کولی کوچی در ایران
تاریخ و جغرافیای کولی کوچی در ایران
تصویر تاریخی از کولیها,  عکس شماره 3749.
 این برگه بشماره 866 پیوست لینک زیر است:
تاریخ و جغرافیای کولی کوچی در ایران
لوگو افسانه ها و آئین های گذشته فراموش نشود،  عکس شماره 1531.
 تاریخ و جغرافیای کولی کوچی در ایران
تاریخ و جغرافیای کولی کوچی در ایران
      کولیها آخرین گروه کوچرو چادر یا اتوموبیل نشین در جهان به شمار می روند،  آنها به نامهای:  کاولی، غربتی، قره چی، قرشمال، زرگر، فیوج، جوکی، حابت، کزنگی نیز گفته می شوند.  علت نامگذاری آنها به مناسبت حرفه و نوع زندگی است.  در سرتاسر ایران به ویژه در جنوب و شمال کشور به شکل پراکنده ای در گروه های کوچک بطور دوره گردی زندگی می کنند.  بخشی از کولیها در استان مرکزی و خوزستان وجود دارند،  تابستان در کوهستان البرز زیاد دیده می شوند.
      این عده به زبانهای لری، عربی، بختیاری و شوشتری تکلم می کنند.  خود را از اقوام ایرانی می دانند،  اما اکثر محققان اجتماعی عقیده دارند،  که این گروه ها ابتدا از ایران به هند و سپس از هند به ایران و سایر کشورها مهاجرت کرده اند.  به هیچیک از ایلات و عشایر ایران وابستگی ندارند،  و همیشه به صورت خوش نشین با زندگی فقیرانه می سازند،  و از یکجانشینی و اشتغال بیزارند.
      مانند مردم سرزمین هند پوست تیره و موی مشکی دارند.  کارشان بیشتر ساخت ابزار آلات فلزی مانند:  کارد، قند شکن، داس و تبر، انبر، سه پایه آهنی و وسایل کشاورزی می باشد،  ولی امروزه بیشتر این وسایل را نمی سازنده و فقط می فروشند.  اغلب در کنار دهکده ها چادر می زنند، و با روستاییان مبادله جنس به جنس می کنند.
      کولیها اغلب به علت داشتن چهره آفتاب سوخته شان از مردم باز شناخته می شوند.  نه زراعت می کنند،  و نه دامپروری و با چادر نشینان دامدار کاملا متمایز هستند.  پای بند گله داری و پرورش دام نیستند،  کاملا  رها از قید و بند و سرگردانند،  قلمرو کوچ آنهاعمدتا نامشخص است.
 
مراقب باشیم،  نباید اغفال ترفندهای تاریخ نویسی یهودی و استعماری شد،  آنها تاریخ را برای ما تبدیل به فیلمهای جنگی هالیودی کرده اند.  هر جای مقدس را دژ و دیوار دفاعی گفتند،  با کمی درک و دانش نظامی تاریخی،  براحتی می توان دروغهای آنها را متوجه شد.
……………
   برچسبها:  تاریخ کولیها, جغرافیای کولیها, کولیهای کوچی, کولیهای ایران, تعریف کولی, کاولی غربتی, قرچی قرشمال, زرگر کزنگی, فیوج جوکی, حابت سقت.
   هشتگها:  #کولی.
…………
تاریخ و جغرافیای کولی کوچی در ایران
مستندهای مربوط
مستندهای بیشتر را در آپارات و نماشا لینک آن در ستون کناری ارگ ایران
جوانهای قبایل بیابانگرد و روستاهای دور افتاده کشور اسلامی نیجر، هر سال در یک فستیوال سنتی خواستگاری، خود را چنین بزک می کنند، تا دخترها آنها را بپسندند. معیار زیبای و قدرت مردها برای پسند دخترها، چشمهای درشت دندانهای سفید و بینی استخوانی و چند ساعت مقاومت در این مراسم است. در چند سال گذشته دولت نیجر از این راسم بعنوان جلب گردشگر استفاده می کند.  در قرون میانه کشورهای نیجر و مالی قدرتمندترین و ثروتمندترین سرزمین اسلامی جهان بود، و جمع زیادی دانشمند اسلامی در این سرزمینها وجود داشتند. این مراسم یکی از باهوشترین اقدامها برای تولید نسل در قرون میانه بود، که ترکیب ژنی همه نقاط باعث کیفیت نسل می شد.
……………………….
    توجه 1:  اگر وبسایت ارگ ایران به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  تارنمای ارگ ایران،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین عکسها و مطالب ارگ ایران را بیابید.
   توجه 2:  جهت یافتن مطالب،  یا پاسخ پرسش های خود،  کلمات کلیدی را در جستجوهای ستون کناری ارگ ایران بنویسید،  و مطالب را مطالعه نمایید،  و در جهت دانش مربوطه این تارنما،  با استراتژی مشخص یاریم نمایید.
   توجه 3:  مطالب وبسایت ارگ ایران،  توسط ده ها وبلاگ و تارنمای دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شود،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به ارگ ایران مراجعه نمایند.
   ــ  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.
پرسشهای خود را ابتدا در جستجوهای تارنما بنویسید،  به احتمال زیاد پاسخ خود را می یابید
جهت آینده ای بهتر دیدگاه خود را بنویسید،  و در گفتگوهای تاریخی و جغرافیایی و اجتماعی شرکت کنید.
برای دریافت فهرست منابع نوشته ها،  در بخش نظرات زیر برگه مورد نظر پیام بگذارید.
این نوشته در جغرافیای ایران, عمومی ایران ارسال و , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

9 دیدگاه دربارهٔ «تاریخ و جغرافیای کولی کوچی در ایران»

 1. بهزاد کاویانی می‌گوید:

  دورد دوباره

  من متاسفانه نمیتوانم منبع ویکی پدیا یا دیگر وبسایت هارا بپذیرم 

  بی زحمت درباره فرهنگ کولی ها و منشا ایرانی شان سند معرفی کنید

  با تشکر

 2. بهزاد کاویانی می‌گوید:

  و سوال دوم اینکه پس یعنی کولی ها آریایی هستند؟؟

 3. بهزاد کاویانی می‌گوید:

  بله درست میفرمایید

  اما اینقدر مطالب کولی ها در رسانه ها پررنگ بوده که حتی آهنگ هایی در رابطه با این قوم ساخته شده

  خیلی از ایرانیان کرد ها و خود کولی ها را هندی های مقیم ایران معرفی میکنند و برخی هم کلا نسل ایرانیان را از کولی های هند میدانند

  ولی جدای از این حرف ها مردم نیازمندی احتمالا هستند که در رسانه های ایرانی و خارجی بارها درباره این مطلب مطالعت کرده بودم

  • انوش راوید می‌گوید:

   درود، هموساپین در یک جا بوجود آمد، در شمال آفریقا یا شمال ایران، کسی بدرستی نمی داند و سپس طی صدهها هزار سال به دو دسته کلی آفریقایی و آسیایی تقسیم شدند، بزرگترین بخش آسیایی در ایران شکل گرفت، و به همه جهان رفت منجمله شمال هند. بخش آفریقایی در دوره هایی که ناشناخته است، به جنوب هند رفت، و با اقوام شمالی گونه جدید را در بیشتر هند بوجود آورد، که آنها را هندی مینامند. علم انسان شناسی وسیع و هنوز اول راه است، بهمین جهت داستان درباره آن زیاد میگویند، باید با نقد و بررسی آنها را به اندیشه علمی وا داشت.

 4. بهزاد کاویانی می‌گوید:

  با درود کاولی ها همان اکراد ها هستند؟

  کولی های ایران با توجه به گفته های شما ایرانیتبار هستن یا هندی؟؟؟

  یعنی کولی های هند و اروپا تبار ایرانی دارند؟

  • انوش راوید می‌گوید:

   درود، هند شمالی ایرانی هستند، مهاجرتها در هزاره های تاریخ و در صده های مختلف از هر طرف بوده. برای ریشه یابی این مهاجرتها نیاز است مبدا زمانی تعیین شود، در زمانی از ایران به هند و چین و غیره بوده، و در زمانی از آنجا به ایران، ریشه یابی رفتارهای مهاجرتی هزارهای تاریخ تخصص و کار دانشگاهی و زمان و پول می برد.

 5. حامد می‌گوید:

  درود، عالی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.