Skip to main content

بایگانی ماهانه ارگ ایران همراه تعداد نوشته ها

هفت نوشته تازه ارگ ایران

تاریخ اجتماعی ایران و جهان را بمنظور تاریخ نویسی و کرونولوژی تاریخی و هر آنچه از تاریخ است،  باید بدرستی درک کرد و دانست.  مهمترین از همه بدون درک و دانش این علم،  هرگز نمیتوان بواقع تاریخ نویسی کرد،  و یا حتا تاریخ خواند.  تاریخ اجتماعی و علوم اجتماعی در طول تاریخ است،  که تاریخ وقایع مهم اجتماعی را برحسب زمان و محل وقوع،  مورد مطالعه قرار میدهد،  و به موضوعات دینی، ادبی، هنری، فلسفه، فرهنگ، سیاسی قابل تقسیم است.  مهم است بدانیم،  بدون درست دانستن از تاریخ اجتماعی،  براحتی در دام دروغهای تاریخ گرفتار میشویم.

تاریخ اجتماعی ایران و جهان

تاریخ اجتماعی ایران و جهان
تصویر از یک سنگ نگاره تخت جمشید،  عکس شماره 2380.
تاریخ اجتماعی ایران و جهان
تصویر لوگوی در دانش و بینش انقلابی باشید،  عکس شماره 1610.
تاریخ اجتماعی ایران و جهان

فهرست تاریخ اجتماعی ایران و جهان

       نوشته های بیشتر تاریخ اجتماعی ایران و جهان را در جستجوی ارگ ایران بیابید،  ممکن است مطلب مورد نظر شما در برگه های دیگر باشد،  و یا در این فهرست بروز نشده باشد.
ردیف
موضوع
تعداد پست
1
 
2
 
3
2  پست
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
 
 
 
   توجه:  زمانیکه شما این فهرست را می بینید،  به احتمال زیاد مطالب و صفحات بیشتری در وبسایت ارگ ایران پست شده است،  جهت اطلاع از موضوعی که می خواهید،  در جستجوهای وبسایت ارگ ایران آنرا بنویسید،  و مطالب مورد نظر را بیابید.
تاریخ اجتماعی ایران و جهان
تاریخ اجتماعی ایران و جهان

استخوان لای زخم

      در گذشته ها،  قصابي هنگام کار با ساتور دستش را بريد،  و خون زيادي از زخمش مي چکيد.  همسايه ها جمع شدند،  و او را نزد حکيم باشي بردند.  حکيم  بعد از ضد عفوني زخم،  ميخواست آن را ببندد،  که متوجه شد،  لاي زخم قصاب استخوان کوچکي مانده است.  مي خواست آن را بيرون بکشد اما پشيمان شد،  و با همان حالت زخم دست قصاب را بست و به او گفت:  زخمت خيلي عميق است،  و بايد يک روز در ميان نزد من بيايي تا زخمت را پانسمان کنم.
      از آن روز به بعد کار قصاب درآمد،  هر روز مقداري گوشت با خود  ميبرد،  و با مبلغي به حکيم باشي ميداد،  و حکيم هم همان کار هميشگي را مي کرد،  اما  زخم قصاب خوب نشد که نشد.  مدتي به همين منوال گذشت،  تا اينکه روزي حکيم براي مداواي بيماري از شهر خارج شد،  و چند روزي به سفر رفت،  و از آنجايي که پسرش طبابت را از او ياد گرفته بود،  به جاي او بيماران را مداوا مي کرد.  آن روز هم طبق معمول هميشه قصاب نزد حکيم رفت،  و حکيم باشي دست او را مداوا کرد،  و پس از ضد عفوني مي خواست پانسمان کند،  که متوجه استخوان لاي زخم شد،  و آن را بيرون کشيد و زخم را بست،  و به قصاب گفت:  به زودي زخمت بهبود پيدا ميکند.
      دو روز بعد قصاب خوشحال نزد پسر حکيم آمد،  و به او گفت:  تو بهتر از پدرت مداوا مي کني،  زخم من امروز خيلي بهتر است.  پسر حکيم هم بار ديگر زخم را ضدعفوني کرد،  و بست و به قصاب گفت:  از فردا نيازي نيست که نزد من بيايي.  چند روزي گذشت و حکيم از سفر برگشت،  وقتي همسرش سفره را پهن کرد متوجه شد،  که غذايش گوشت ندارد،  و فقط بادمجان و کدو در آن است.  با تعجب گفت:  اين غذا چرا گوشت ندارد؟  همسرش گفت تو که رفتي پسرمان هم گوشتي نخريده.  حکيم با تعجب از پسر سوال کرد:  مگر قصاب نزد تو نيامد؟  پسر  حکيم با خوشحالي گفت:  چرا پدر آمد،  و من زخمش را بستم و استخواني که لاي آن مانده بود را بيرون کشيدم.  مطمئن باشيد کارم را خوب انجام داده‌ام .
      حکيم آهي کشيد،  و روي دستش زد و  گفت:  از قديم گفته بودند:  نکرده کار،  نبر به کار.  پس بگو از امشب غذاي ما گوشت ندارد.  من  خودم استخوان را لاي زخم گذاشته بودم،  تا قصاب هر روز نزد من آمده و مقداري گوشت برايمان بياورد.  از آن روز به بعد درباره کسي که جلوي پيشرفت کارها را بگيرد،  يا دائم اشکال تراشي کند،  مي گويند:  استخوان لاي زخم مي گذارد.  از اینجا.
تاریخ اجتماعی ایران و جهان

سه اصل مهم

      سه اصل و موضوع مهم برای ادامه حیات یک ملت و کشور در قرن 21 را در زیر می نویسم:
  اول:  درک و پیگیری آزدی و آزادی اندیشه و قلم.
  دوم:  درک و پیگیری تخصص و تخصصی تر بودن.
  سوم:  ادب و نزاکت و احترام کامل به انسان و طبیعت.
      بنظر من اشخاص باهوش،  بویژه جوانان فرهیخته،  باید همیشه در مورد این سه اصل مهم گوشزد کنند. 
تاریخ اجتماعی ایران و جهان را بمنظور تاریخ نویسی و کرونولوژی تاریخی مهمترین موضوعات دانستن تاریخ اجتماعی باید دانست
تصویر یک طرح پست مدرن،  عکس شماره 7280.
#پسا_مدرنیسم یا #پست_‌مدرنیسم یا #پسا_نوگرایی یا #پسا_تجدد،  داستان ساخته #امپریالیسم_نو برای نگرشهای #انتقادی، #فلسفه، #معماری، #هنر، #ادبیات و #فرهنگ است.  نوگرایی هر لحظه وجود دارد،  و نمیشود آنرا به دورهها با پسوند دیگر دانست،  مگر اینکه در آن ترفند نهفته باشد.  تمدن همیشه #نوگرایی در ذات خودش داشته است،  اینکه نوگرایی را از آغاز انقلابهای صنعتی دانست،  و سپس به آن پسوند پسا یا پست افزود،  طرحی برای گمراهی از نوگرایی است.
 ……………
   برچسبها:  تاریخ اجتماعی, اجتماعی ایران, اجتماعی جهان, سه اصل, اصل مهم, استخوان لای زخم, فهرست اجتماعی.
………….
تاریخ اجتماعی ایران و جهان
مستندهای مربوط
مستندهای بیشتر را در آپارات و نماشا لینک آن در ستون کناری ارگ ایران
* * * * * * * * * *
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها


0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x