جغرافیای تاریخی ایران

جغرافیای تاریخی ایران
پیش نویس
        اگر از جغرافیای تاریخی بدرستی دانسته و درک نشود،  نمی توان تاریخ یاد گرفت و دانست. افرادی را دیدم،  که از تاریخ می گویند و می نویسند،  بدون اینکه از جغرافیای تاریخی چیزی بدانند،  برای همین بطور کامل بگمراهی تاریخی رفته اند.
 
جغرافیای تاریخی ایران
تصویر گوگلی زمین،  عکس شماره ۳۳۴۹.
   توجه ــ  مطالب وبسایت ارگ و وبلاگ گفتمان تاریخ،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شوند،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به اصل وبلاگ من مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arq.ir .
فهرست جغرافیای تاریخی ایران
ردیف
موضوع
تعداد پست
۱
 
2
 
3
۴  پست
۴
۲  پست
۵
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
32
 
33
 
34
 
35
 
36
 
37
 
38
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
جغرافیای تاریخی ایران
تصویر شماره ۷۶۹۳.     
جغرافیای تاریخی ایران
ارگ   http://arq.ir
این نوشته در عمومی ایران ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

۷ پاسخ به جغرافیای تاریخی ایران

 1. حامد می‌گوید:

  درود بر استاد انوش راوید گرامی. بسیار سپاسگذارم از مطالب ارزشمندی که در وبلاگ گذاشتید خیلی آموزنده بود قبلا شاهنامه را می خواندم همیشه از نظر جغرافیایی گیج می شدم که چگونه توران در شرق و روم در غرب و زابلستان در جنوب شرق بعد انقدر اتفاق بین اینها می افته قسمت جغرافیای تاریخی استان های ایران باستان را مطالعه کردم کامل منظور حکیم فردوسی برایم آشکار شد. واقعا پرودگار به شما توفیق دهد

 2. حامد می‌گوید:

  فقط از حضور انوش راوید گرامی دو پرسش دارم: ۱. سرزمین کابلستان کجاست در جغرافیای آن زمان و منظور از رود جیحون کدام رود است.

    2. این استانها چگونه از غرب به شرق انتقال یافتند .    بسیار سپاسگذارم و افتخار میکنم به مردانی چون شما

  • انوش راوید می‌گوید:

   تغییر و جابجایی در جغرافیا و تمدن مربوط به هزارهای تاریخ است،  این هزارهای تاریخ را نمی شود در یک کتاب یا وبلاگ بازگو کرد،  زمان و نیرو و تخصص های زیادی می طلبد.  با انباشته کردن دروغ در تاریخ،  باعث شده اند سعی و تلاشی برای کشف واقعیت ها صورت نپذیرد،  بویژه آنهایی که دروغ در تاریخ را بخورد مردم داده اند،  نخواهند گذاشت هیچ سازمانی برای پاکسازی تاریخ شکل گیرد.  نوشته های چند نفر که برای شناساندن دروغ در تاریخ تلاش می کنند،  نتیجه های ضعیف میدهد.  در هرصورت باید امیدوار بود تا به موفقیت رسید.

   کابلستان ممکن است خیلی جاها در تاریخ بوده باشد،  که فعلاً دقیق نمی دانم،  ولی جیحون و سیحون،  بنا به تحلیل بعضی نوشته های تاریخی،  می تواند چند رود دیگر در زمانهای دیگر هم بوده باشد.

   در جنوب ایران دو مرکز تاریخی باستانی وجود دارد،  یکی بنام جی و دیگری سی است،  که امروزه جیرفت و سیده یا سده بازمانده آنهاست.  دو رود از آنها می گذرد،  شاید در ابتدای تاریخ و هزاره های اول خورشیدی ایران این دو رود بودند.

   همانطور که گفتم پژوهش درباره جغرافیای تاریخی،  نیازمند کار سازمانی با کمک دولت و سرمایه گذاری همراه با دانشگاه و بسیار زمان بر است.  امروزه استعمار و امپریالیسم نمی گذارند چنین سازمانهایی شکل گیرد،  زیرا منافع آنها بخطر می افتد.

   http://arqir.com/تاریخ-جغرافیای-کشور-افغانستان

 3. بازتاب: انوش راوید و موضوع های مربوط به انوش راوید

 4. بازتاب: انوش راوید کیست - معرفی انوش راوید - دیدگاه انوش راوید

 5. بازتاب: آب انبار های تاریخی ایران، تاریخچه آب انبار، آدرس آب انبارهای تاریخی و دیدنی

 6. بازتاب: تاریخ سرنوشت سازی در ایران - ارگ ایران - انوش راوید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *